Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Comcast převezme konkurenční Time Warner Cable

  • ČTK
  • 13. 02. 2014 08:42
Time Warner Cable je posledních pět let nezávislá společnost, Time Warner ji vlastnil do roku 2009. Od té doby Time Warner Cable jen na základě licence používá jeho jméno. Foto: Profimedia.cz

Time Warner Cable je posledních pět let nezávislá společnost, Time Warner ji vlastnil do roku 2009. Od té doby Time Warner Cable jen na základě licence používá jeho jméno. Foto: Profimedia.cz

Americký provozovatel kabelové televize Comcast se dohodl na koupi svého konkurenta Time Warner Cable za 45,2 miliardy USD (zhruba 913 miliard Kč). Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na informované zdroje. Dohoda spojí dva největší provozovatele kabelové televize ve Spojených státech.

Převzetí se uskuteční formou výměny akcií. Dohodu již schválila představenstva obou firem. Očekává se, že by mohla být dokončena do konce letošního roku, v závislosti na schválení dohody regulačními úřady. Podle zdrojů by dohoda mohla být oficiálně oznámena ještě dnes.

Akcionáři Time Warner Cable získají za každou svoji akcii 2,57 akcie firmy Comcast. Po dokončení dohody by měli vlastnit ve sloučené firmě podíl 23 %, dodal zdroj. Ve srovnání se středeční závěrečnou cenou akcií představuje nabídka pro akcionáře Time Warner Cable zisk 17 %.

O Time Warner Cable měla zájem také společnost Charter Communications. Ta za převzetí nabízela 38 miliard USD v hotovosti a akciích. Time Warner Cable však nabídku odmítl jako příliš nízkou.

Nová sloučená firma by měla mít přes 30 milionů uživatelů a podíl na trhu 30 %. Analytici se domnívají, že by dohoda nemusela mít u regulačního úřadu problém se schválením, mimo jiné i proto, že aktivity firem se nepřekrývají, takže jejich spojení neomezí konkurenci.

Pokud se dohodu podaří dokončit, bude to již podruhé za necelý rok, kdy Comcast přispěl k přetvoření amerického mediálního prostředí. Loni dokončil převzetí NBC Universal za 17 miliard USD, napsaly agentury AP a Reuters.