comScore chce s měřením internetu vystoupit na český trh, ať se SPIR nebo bez něj

Americký lídr online měření začal přesvědčovat hráče na českém trhu. V případě vítězství v tendru SPIR slibuje dřívější dodávku dat či měření i Facebooku nebo YouTube.

Doplněno o vyjádření MEDIARESEARCH

Lídr v měření internetové návštěvnosti a reklamy, americká společnost comScore se dnes několika semináři a prezentacemi představila českému trhu. Nechala tak místní marketéry osahat si své produkty, které chce brzy v Česku nabídnout.

Prezentace comScore, Praha, duben 2011

Hlavní snahou comScore je teď uspět ve výběrovém řízení Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) na oficiální měření českého internetu.

Tendr na zakázku pro léta 2011-2014 vypsalo sdružení online vydavatelů, agentur a klientů loni, přihlásily se čtyři společnosti. Kromě dosavadního realizátora, polské společnosti Gemius (jeho tuzemským partnerem je MEDIARESEARCH) a comScore to jsou společnosti Data Collect a TNS Aisa. Začátkem března SPIR oznámil, že probíhá jednání s dvěma uchazeči - s firmami Gemius a právě comScore.

I když comScore nevyhraje, chce být v Česku přítomný. „Se SPIR by to samozřejmě bylo snazší, ale na český trh vstoupíme tak jako tak,“ řekla Médiáři Renata Tagg, ředitelka evropských operací comScore.

Jako konkurenční výhodu vyzdvihla to, že by comScore dokázal poskytovat data největších serverů jako je Facebook, YouTube či Myspace, které dosavadní měření NetMonitor nezohledňuje. „Obdobná data o dosud neměřených, největší serverech umíme poskytnout také, ale rozhodnutí, co se bude měřit v rámci NetMonitoru, je v kompetenci SPIR,“ tvrdí Andrej Miklánek, obchodní ředitel MEDIARESEARCH.

Navíc zatímco měsíční data z NetMonitoru chodí kolem 25. dne následujícího měsíce, comScore slibuje zveřejňování mezi 15. a 18. dnem. Gemius v soutěžní nabídce uvádí, že data bude dodávat do 15. dne.

ComScore zaměstnává po světě přes 900 lidí, měří návštěvnost ve více než 170 zemích a výsledky reportuje ze 43 trhů. Dodává čísla o uživatelích, reklamních kampaních či mobilním užívání. Většinu příjmů má od vydavatelů online titulů, ale jako důležitý pilíř výnosů vidí i digitální agentury.

Podle Paula Gooda, dalšího vrcholného manažera comScore pro Evropu, je online reklama na místním trhu v podobné situaci jako ta ve Spojených státech: většina peněz, investovaných do reklamy na internetu, jde do inzerce založené na přímé reakci uživatelů (direct response) - kliknutích, menšina pak do display reklamy, inzerátů budujících značku.

Oproti tomu z celkových reklamních útrat do všech mediatypů jde většina peněz právě do budování značek.

Struktura reklamních investic do internetu

Struktura reklamních investic do internetu

V tomto směru by měl podle Gooda obrátit poměr v reklamě i internet (dosud je „direct response medium“), což mu umožní sáhnout si na peníze jdoucí třeba do televize. comScore věří, že se to podaří právě díky lepšímu měření užívání i reklamy.