V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Přes Coop Box za půl roku nakoupilo čtyři sta lidí

Družstevní Konzum v Ústí nad Orlicí rozvíjí ve svém regionu koncept internetového nákupu click & collect nízkonákladovou službou Coop Box.

Miloslav Hlavsa, ředitel obchodního družstva Konzum v Ústí nad Orlicí. Foto: Jiří Šeda

Miloslav Hlavsa, ředitel obchodního družstva Konzum v Ústí nad Orlicí. Foto: Jiří Šeda

Prodej potravin a dalšího rychloobrátkového zboží není doménou Prahy a velkých měst, ukázal na konferenci Retail in Detail minulou středu v prostorách hotelu Boscolo Prague Miloslav Hlavsa, ředitel obchodního družstva Konzum v Ústí nad Orlicí, které je součástí řetězce družstevních prodejen Coop. Představil čerstvé zkušenosti s novou službou Coop Box fungující na principu click & collect, kterou regionální konzum zavedl v prosinci loňského roku. Tento typ služby se běžně používá ve světě, například v Anglii, v Česku se Konzum v Ústí nad Orlicí zařadil k jejím průkopníkům. Click & collect nabízí v rámci svého prodeje potravin online a rozvozu ještě obchodní řetězec Tesco, má zatím dvě výdejní místa - v pražských Letňanech a v Mladé Boleslavi.

„Projekt vznikl na lokální úrovni, v případě úspěchu bychom know-how předávali družstvům ve skupině, aby jej mohla využít,“ uvedl Hlavsa. Obchodní družstva sdružená ve skupině Coop jsou samostatná, pouze navzájem spolupracují.

Výdejna Coop Boxu je hned u samoobslužné čerpací stanice Coop 24

Výdejna Coop Boxu je hned u samoobslužné čerpací stanice Coop 24

Služba click & collect funguje tak, že zákazník si po objednání přes internet nákup vyzvedne v nejbližším výdejním místě, které funguje jako drive-in. V tomto případě po odeslání online objednávky pracovníci centrálního skladu zboží připraví, zabalí a dopraví do výdejního místa. V Ústí nad Orlicí se strategicky nachází u samoobslužné čerpací stanice Coop 24. Od 18. května se testuje i výdejní místo v prodejně Konzum v Lanškrouně, kde je k výdeji vyhrazena jedna z pokladen obchodu. Další místa případně přibudou až po vyhodnocení výsledků současných konceptů.

V regionu je hlavním kritériem cena

 „Všichni většinou zvolili dodávku do domu v Praze a ve velkých městech, což je přesně to, co jsme nechtěli dělat. My jdeme cestou výdejních míst v malých městech. Výhodu tu vidíme právě v nízké konkurenci, což může být i nevýhoda v malé informovanosti o online nákupech potravin, ale věříme, že velcí hráči na trhu to za nás odpracují, “ řekl na adresu ostatních služeb Hlavsa.

Možnost dodávky do domu do budoucna však nezavrhuje, v tuto chvíli ale není prioritou. Zákazníci daného regionu disponují nižšími příjmy, oproti Praze jsou na 66 % její průměrné mzdy. Zcela jasně tu tak upřednostňují úsporu peněz před časovou úsporou, proto prodejna přišla s nízkonákladovým modelem, kde se neplatí za dodávku zboží. Služba Coop Box není zpoplatněna, pouze je omezena minimální částkou 300 Kč, kterou zákazník musí utratit. Platba je možná pouze kartou při odběru zboží.

Průměrný nákup kolem pětistovky

Zákazník objednává zboží denně do 9. hodiny, následně si nákup vyzvedává mezi 14. a 19. hodinou ve výdejním místě. Sortiment vychází z nabídky sítě diskontů Coop s některými slevami, nabízí přibližně 4.000 položek zboží. Zatím nebyl spuštěn prodej ovoce a zeleniny, omezený sortiment je i v kategoriích čerstvé pečivo a mraženého zboží, což by se mělo do budoucna změnit.

Od prosince do května učinilo u Coop Boxu 408 zákazníků alespoň jednu objednávku, Ústí nad Orlicí má přitom necelých 15.000 obyvatel. Během zmíněného období obchod obdržel 1.708 objednávek, maloobchodní měsíční obrat činí 160.000 Kč. Průměrný nákup se od prosince, kdy dělal 381 Kč, v květnu zvedl na 478 Kč.