V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

CPI loni zvýšila plochu center o 76 %, přivítala o desetinu návštěvníků víc

Realitní skupina CPI Property Group loni navýšila pronajímatelnou plochu svých obchodních center o 76 % na 311.500 metrů čtverečních s 1.100 jednotkami, návštěvnost se zvýšila o 10 % na 70 milionů návštěvníků. Skupina, která patří do impéria miliardáře Radovana Vítka, loni vlastnila 14 obchodních center v Česku, což jí řadí mezi největší tuzemské majitele komerčních ploch. Na začátku letošního roku přidala do portfolia navíc Futurum Hradec Králové.  To plochu obchodních center skupiny zvýšilo na 350.600 metrů čtverečních. 

Loňský rok začínala skupina s 11 obchodními centry, v průběhu pak koupila své první nákupní centrum v Brně - Královo Pole, Olympii Plzeň, Nisu Liberec a pražské obchodně-administrativní centrum Zlatý Anděl. Na druhé straně prodala prostějovské centrum Arkáda, které údajně nezapadalo do konceptu a strategie. V rozhovoru pro Retailek Tomáš Salajka, který v CPI řídí akvizice, obchod a správu aktiv, že se firma dívá po dalších příležitostech nákupu center na českém trhu, konkrétní plány ale neprozradil.

Chceme se soustředit na lokální a regionální projekty, a především na ta centra, která jsou již nyní regionálními lídry nebo mají ambici a předpoklady se jimi stát. Naším cílem je přinést do všech našich center nejnovější trendy z retailu, služeb, gastronomie a zábavy. Návštěvníkům, našim hostům, ale i retailerům chceme obsahově nabídnout lifestylové projekty 21. století. Jak jsme již několikrát avizovali, do modernizace plánujeme do roku 2020 dát jednotky miliard korun, kdy řadu center změníme k nepoznání,“ sdělil Petr Brabec, head of asset management shopping centres v CPI pro Česko. V rozhovoru pro Retailek uvedl Brabec, že do chce skupina svých center přinést zcela nový zábavní koncept.

Avizovanou modernizací aktuálně prochází nákupní centrum Fénix v pražských Vysočanech, rozšíření a modernizace se dočkalo centrum Igy v Českých Budějovicích. Aktuálně je renovována Olympie v Teplicích a v Mladé Boleslavi. Další v pořadí na vylepšení vzhledu má být liberecká Nisa. Do rekonstrukce by měla CPI investovat během tří let přes 4 miliardy Kč.  

Jedním z míst, kterého se obnova v centrech zásadně dotkne, je foodcourt. „Trend rozšiřování a zkvalitňování nabídky gastronomie, tedy obecně jídla a nápojů, se v centrech prosazuje již několik posledních let a má stále rostoucí tendenci. Ke konci loňského roku bylo v našich centrech dohromady 167 takových provozoven, což je 15 % ze všech nájemních jednotek našich center,“ řekl Brabec. V rámci rekonstrukcí, které se připravují u velké části center CPI, dojde také ke kompletní modernizaci pasáží, osvětlení, relaxačních zón, toalet i parkovišť.

Do retailového portfolia skupiny spadají také retailové parky, které letos CPI sjednotí pod značku City Market. Kromě Česka působí také s retailovými parky na Slovensku, kde nemá žádné obchodní centrum. Komerční nemovitosti vlastní i v Maďarsku a v Polsku, kde CPI nedávno koupila pět nákupních center HopStop.