Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

ČRo Plus přejde na VKV zjara 2015

Pokrytí na VKV má zasáhnout kolem 40 % obyvatel.

  • ČTK
  • 24. 07. 2014 09:36
Peter Duhan je řádným ředitelem od 28. 7. 2011, přechodně rozhlas vedl od března 2010. Foto: Český rozhlas

Peter Duhan. Je řádným ředitelem od 28. 7. 2011, přechodně rozhlas vedl od března 2010. Foto: Český rozhlas

Stanice mluveného slova Český rozhlas Plus by na velmi krátké vlny mohla přejít v únoru či březnu příštího roku. Záležet bude na osudu novely zákona o Českém rozhlasu v parlamentu. ČTK to řekl generální ředitel rozhlasu Peter Duhan. Návrh novely schválila na začátku července vláda. Upravený zákon má umožnit rozšíření příjmu stanice na velmi krátkých vlnách až pro 80 % obyvatelstva. Norma také zakazuje zařazovat reklamu a teleshopping. Duhan nyní plánuje, že Plus bude reálně dostupný pro zhruba 40 %.

Přechodu stanice bude kromě schválení novely předcházet i optimalizace rozhlasové sítě. „Pro tuto stanici budeme muset vytvořit síť vysílačů, kterou máme k dispozici, ale vysílají na ní jiné stanice,“ řekl Duhan.

S rozšířením příjmu stanice rozhlas plánuje také některé programové změny, které ale zatím nechce blíže specifikovat. „VKV vyžaduje program v jiném tempu, než je tomu dosud na středních vlnách. Dojde proto k programovému posílení,“ poznamenal šéf rozhlasu s tím, že v první fázi má Plus vysílat 16 až 18 hodin denně s cílem rozšířit jej na 24 hodin denně. Stanice by mohla jít podobnou cestou jako například francouzská stanice France Info, naznačil Duhan.

Český rozhlas Plus vznikl loni v březnu sloučením tehdejších samostatných stanic Česko, Český rozhlas 6 a Leonardo. Stanice kromě zpravodajství přináší publicistiku a vzdělávací pořady hlavně o vědě.

V současné době Plus na VKV vysílá pouze v Praze a okolí, a to v dopoledním a odpoledním bloku na stanici Regina, od letošního ledna. Dále je šířeno v digitálních sítích a v pásmu středních vln od 16 do 24 hodin. Letos byly náklady na Český rozhlas Plus téměř 2 % celkového rozpočtu rozhlasu.