„CS Cargo přináší konečně čerstvý nápad“

U reklamních katů vítězí Werk Camp a AMI s národními hrdiny na kamionech. Následuje znělka pro KVIFF Distribution od Ogilvy. Naopak nápad Hammer Agency experty neoslnil.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 45. týden 2018

 1. Werk Camp, AMI Communications: Každý národ má své hrdiny (46 %)
  značka, klient: CS Cargo
 2. Ogilvy: Filmy vašeho života (44 %)
  značka, klient: KVIFF Distribution
 3. Isobar: Škoda NejMix (39 %)
  značka, klient: Škoda Auto
 4. Jídlo, které šetří čas (29 %)
  značka: Mana, klient: Heaven Labs
 5. Hammer Agency: Pod našimi křídly (27 %)
  značka, klient: Benu

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Dopravce ke 100 letům státu (46 %)

Dopravce CS Cargo připravil ve spolupráci s pamětnickou organizací Paměť národa speciální projekt k výročí 100 let republiky. V kampani využívá odkaz na písmena C a S v názvu společnosti symbolizujícími Československo. Deset kamionů nazvala jmény deseti hrdinů, kteří žili v uplynulém století. Firma se tak snažila rozšířit každodenní povědomí o činech známých i neznámých lidí. Na návěsu každého kamionu je jméno hrdiny či hrdinky umístěno spolu s krátkým popisem a s textem Každý národ má své hrdiny. Nezapomínáme. Jejich příběhy jsou dostupné i na microsite CS Cargo a na webu Paměti národa. Projekt vznikl ve spolupráci s agenturami Werk Camp a AMI Communications.

 „Právě paralela životů obyčejných lidí, kteří se stali hrdiny, s jejich připomínkou v běžném životě na návěsu kamionu se nám líbila a nápad jsme uvítali. Lidé si snadno všimnou jinak vypadajícího kamionu a třeba si vzpomenou aspoň na chvíli na dějiny naší země i z pohledu těch, kteří riskovali své životy pro lepší budoucnost národa,“ míní Jan Polouček, provozní ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum, která projekt Paměť národa provozuje.

I když ‚case study‘ mohla být trochu vymazlenější, nápad mi přijde hezký. Cítím i cosi jako hrdost.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nápad super, exekuce... vždyť i na videu vidím, že nic nevidím. Když nepracuji s obrázky, dám aspoň velká písmena, i na úkor vlastního loga.
Pavel Jechort

Jako podpora Paměti národa super, jako promo pro CS Cargo na mě ten spot působí divně. Je to takový kočkopes mezi pěkným nápadem na CSR kampaň a interní HR video prezentací.
Petr Kašpar (Cognito)

Krásná myšlenka, pěkné motivy - ale na grafika nezbylo. A PR film je... NKP.
Vilém Rubeš

Míla KneprTo je úplně super. Medium, sdělení, forma. Skvělý nápad. A navíc úctyhodný ‚noble purpose‘. Smekám a děkuji CS Cargo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Wow - konečně čerstvý nápad! Proč jen deset hrdinů?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Dobrý nápad jak ocenit hrdiny naší historie a důstojně tak napojit brand na oslavu výročí 100 let. Naprostý souhlas, na hrdiny by se zapomínat nemělo, ale na kampaňové video bych zapomněl rád.
Petr Václavík (2Fresh)

2. Distribuce má novou znělku (44 %)

“Nemusíte umírat, abyste viděli film vašeho života,” říká nová znělka, s níž filmový distribuční label KVIFF Distribution vstupuje do čtvrtého roku svého fungování. Znělka měla premiéru 31. října na online kanálech všech tří partnerů, kteří KVIFF Distribution tvoří, jsou to Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Česká televize a Aerofilms. Od 15. listopadu bude zkrácená verze nové znělky k vidění i před všemi projekcemi nového filmu Paola Sorrentina Oni a Silvio, který KVIFF Distribution čerstvě uvádí do tuzemských kin.

Znělku vytvořil kreativní tým Edy Kauby z reklamní agentury Ogilvy. Zdůrazňuje především kvalitu a originalitu, kterou filmy labelu do českých kin přinášejí. Produkce se ujalo studio Dawson a tým režiséra Roberta Hloze. V postprodukci pak na znělce spolupracovala studia MagicLab, Soundsquare a PolySound. Natáčení probíhalo v létě v Sanatoriu 110 pro léčbu tuberkulózy s herci Markem PospíchalemElizavetou Maximovou. Hlas ve znělce patří Jiřímu Bartoškovi, prezidentovi karlovarského filmového festivalu.

Fajn nápad. Na konci jsem čekala ještě nějaké překvapení. Ale od KVIFF má člověk holt asi příliš vysoká očekávání.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Super, já byl napnutej jak kšandy celých těch 50 vteřin. Kdo, když ne oni?
Pavel Jechort

Musel jsem se podívat víckrát, aby mi to začalo připadat fakt dobrý, jak jsem u kviffu zvyklý. Ale začalo. Takže dobrý.
Petr Kašpar (Cognito)

V kategorii „Vzpomněli jsme si na skvělej reklamní fór, ale aby to tak nečouhalo, tak jsme to zesložiťatěli, až to přestalo dávat smysl“ krásné první místo!
Vilém Rubeš

Míla KneprTak produkčně to je určité pěkná festivalová leštěnka. A to je asi tak všechno. Je to dlouhé, tak dlouhé, že nápad je ve stopáži utopen, až ztracen.
Míla Knepr (Silver Pack)

Nejdříve trochu neaktuální kopnutí do telenovel, pak Bartoška a jeden z nejlepších claimů tohoto roku!
Petr Václavík (2Fresh)

3. Škoda připravila variace písně Já na to mám (39 %)

Automobilka Škoda v říjnu uvedla akční nabídku výhod k novým vozům pod názvem Škoda NejMix, která zahrnuje mimo jiné prodlouženou záruku na pět let s předplaceným servisem nebo s výkupním bonusem za stávající vůz. Nabídku doprovází kampaň, v níž už poněkolikáté Škodovka využila rockovou skladbu z 80. let Já na to mám skupiny Natural, tentokrát však v nových, originálních zpracováních – konkrétně to jsou pop, dechovka, heavy metal, rap, punk, elektronická taneční hudba, country, osmdesátkový funk a opera. Tímto chce kampaň demonstrovat, že nabídka Škoda NejMix přináší variabilní balíčky výhod k novému vozu opravdu každému.

V kampani tančí lidé různých věkových kategorií (a několik zvířat) originální taneček. Vše se děje za doprovodu zmíněných devíti různých verzí skladby, v tematicky stylizovaných prostředích. Výsledné tři spoty byly nasazeny do online prostředí. Kreativu připravila agentura Isobar Czech Republic (dřív Bistro Agency). Za produkcí stojí Toaster Pictures, spoty režíroval Prokop Motl. Všech devět variant songu Já na to mám nahrál ve svém studiu hudební producent Karel Havlíček.

Kampaň NejMix byla spuštěna v druhé polovině října a je určena pouze pro český trh. Škoda Auto plánuje její variace nasadit do médií i v následujících letech. Produkční řešení umožňuje měnit modely aut ve spotech, reklama tak bude stále pružně reagovat na aktuální nabídku nových vozů. Mediamix zahrnuje televizní spoty, online včetně sociálních sítí, print, rádio, materiály pro dealerské showroomy a venkovní reklamu.

Kampaň plná radosti a hravosti. Pěkná práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Další přírustek do řady reklam pod archetypem „jeden z nás“. Vysoce oceňuji hlavně tu vytrvalost u nás nevídanou.
Pavel Jechort

Je to dobře vymyšlený i udělaný. Rozumně si připravili šablony na spoty do budoucna, má to drive, pěknou barvu i dynamiku. A hlavně tím za těch pár sekund stihli říct všechno. Především ale dobrý produkt. Ta kampaň bude českým trhem pozitivně rezonovat.
Petr Kašpar (Cognito)

Perfektní tance mrtvého koně. Proboha, proč?
Vilém Rubeš

Míla KneprMilé a svěží. Jen ta doslovnost a „stylová segmentace“ je ku škodě.
Míla Knepr (Silver Pack)

Není to můj šálek kávy, ale spoty jsou udělány kvalitně a budete si pamatovat jak značku, tak nabídku.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

4. Mana do kampaně zapojila maskota (29 %)

Výrobce Heaven Labs, který stojí za nutričně vyváženým jídlem Mana, představil svou podzimní reklamní kampaň. Originální 3D video, v hlavní roli s maskotem značky, gorilím kosmonautem Cosmo Apem, pochází kompletně z dílny interního digitálního týmu Many. Hlavním mottem spotu je Jídlo, které šetří čas. Mana tím cílí zejména na lidi v zaměstnání, kteří se kvůli svému pracovnímu vytížení velmi často potřebují rychle najíst. Nová kampaň funkční stravy má především akviziční charakter. 

Na tvorbě videa se podílel devítičlenný tým v čele s jedním ze spoluzakladatelů startupu Grigoryem Vyatkinem. Ten má ve firmě na starosti vše, co reprezentuje značku na vizuální úrovni. „Chtěli jsme vytvořit koncept animace s důrazem na originalitu a poutavost. Vycházeli jsme z úspěchu minulé kampaně, kde jsme měli skvělou „dokoukatelnost“ a velmi pozitivní ohlasy. Náklady na tvorbu nového videa jsme díky vlastnímu designovému týmu in house snížili na třetinu, než kdybychom využili externí dodavatele,“ uvedl Vyatkin.

Kampaň je určena především pro online prostor. Běží na sociálních sítích Facebook a YouTube, podporu má také zajištěnou ve vyhledávačích Google a Seznam. V prvních čtyřech týdnech kampaně video vidělo na Youtube a Facebooku přes 350 tisíc fanoušků. Firma nyní zvažuje i nasazení do televize. S maskotem - gorilou se lidé mohou setkat i v podlinkové komunikaci na vizuálech i v místě prodeje, konkrétně v hypermarketech Globus.

Pojďme si upřímně říct jednu věc – děj spotu je přinejmenším dost zvláštní. Opice jde k ledničce, tam ji vystraší jakési psychedelické budíky, vystoupá po grafu nahoru, pak ji honí sešívačky, projde tiskárnou a nakonec skočí do hrnce. Nedává to moc smysl, ale vlastně mě celkem baví se na to dívat, je to výrazné a gorila se mi se značkou už dost těsně propojila.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to tedy kosmické, možná trochu překombinované, ale budiž. Dával bych si pozor s analogiemi jídla pro kosmonauty. Život je krátký na jídlo z tuby.
Pavel Jechort

Proč ta opice tak divně chodí? Co je to tam za nepoznatelný futuristický haluzy? Proč je tam opice? Co ty sešívačky tam? A proč ten hrnec? Plný utahaných opic? Samé otázky... Ale ten stoupající graf jako schody mě ohromně baví! Ne.
Petr Kašpar (Cognito)

Šetřete čas, staňte se opičákem ve skafandru! Tak jestli tohle je nabídka spotřebiteli, pak raději zůstanu u bifteku.
Vilém Rubeš

Míla KneprJá tomu nerozumím. Jídlo pro lepší život? Jídlo, které šetří čas? Je to totéž? Kosmická opice, kancelářské animace se sešívačkou a kousek Matrixu... Proboha proč?
Míla Knepr (Silver Pack)

Postava gorily je pořád OK, ale metaforický food quest dělá spot horší, spíše dekorativní, ale ne komunikačně chytrý.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Mana šetří čas a dál…?
Petr Václavík (2Fresh)

5. Benu využívá mytologického ptáka (27 %)

Lékárenská síť v Česku spouští reklamní kampaň s mytologickým ptákem Benu, který je už od počátku součástí loga společnosti. Hlavní headline Pod našimi křídly vystihuje ideu i klíčové cíle sítě lékáren, tedy poskytovat nadstandardní služby, jako například kontrolu lékových interakcí či preventivní programy. „Mytologický pták Benu a symbolika jeho ochranných křídel představují v nové kampani péči, s jakou se naši odborníci starají o zákazníky. Naším cílem je stát se jejich celoživotním partnerem v péči o zdraví, především v oblasti prevence,“ uvedla marketingová manažerka Benu Ivana Stará.

Kampaň navrhla kreativní agentura Hammer Agency, s níž lékárenský řetězec spolupracuje od července letošního roku. Jde tak o první společný projekt. O ztvárnění mytologického ptáka v televizních spotech se postarala agentura UPP, která spolupracovala na velkofilmech jako Blade Runner 2049, Wonderwoman, Wolverine nebo Iluzionista. Nejprve bylo třeba vyrobit 3D model, který se postupně rozpohyboval a dobarvoval. Režie reklamních videí se ujal Juraj Janiš, hlas ve spotech patří Andree Elsnerové.  

Současně s hlavním televizním spotem lékárna spouští i kratší produktové spoty. Aktuální televizní kampaň běží na všech stanicích skupin Nova a kanálech Media Clubu, součástí jsou i reklamy na YouTube, Facebooku, Google či na Seznam.cz. Další fází pak budou tematické spoty, které budou zařazeny do vysílání v dalším roce.

Mytologický pták bdí nad zdravím občanů v lékárensky sterilním spotu, proč ne. Ale jestli někdy přijdu s klukem do lékárny Benu, a magistra nevyskočí zpoza pultu a nepřiklekne před nás na bobek, vznáším stížnost!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na první pohled vidím, že to dítě není vůbec nemocné, potřebovalo by spíše na zadek, stejně jako režisér.
Pavel Jechort

Asi by to klidně mohl být jen dvacítka spot. A zrychlit začátek. Ale je to dobrý, správný. Rozumím sdělení a slyším na něj.
Petr Kašpar (Cognito)

Zelený Fénix vysvětluje, že neprodávají léky. Mají pravdu, prodávají potravinové doplňky, homeopatika a pořádnou porci nudy.
Vilém Rubeš

Míla KneprKlišé. Klišé. Klišé. Zelený Fénix z toho odlišující kus reklamy neudělá.
Míla Knepr (Silver Pack)

Chlapeček má horečku a na obloze vidí mýtického ptáka Benu, maminka pochopitelně znervozní a odvede ho do nejbližší lékárny, kde mu odborně změří teplotu, to dává smysl?
Petr Václavík (2Fresh)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.