V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

ČT a Český rozhlas schválily rozpočty na rok 2017

Česká televize bude hospodařit s 6,875 miliardy Kč, Český rozhlas s 2,236 miliardy.

I v dalším roce 2017 budou veřejnoprávní média hospodařit vyrovnaně. Česká televize sestavila rozpočet ve výši 6,875 miliardy Kč, Český rozhlas 2,236 miliardy. V případě České televize je rozpočet o 77 milionů nižší než loni, v případě rozhlasu naopak o 31 milionů vyšší. Oba rozpočty ve středu šéfům schválily kontrolní rady televize, respektive rozhlasu.

Hindls doplnil, že navržený rozpočet by měl zajistit vysílání televize, její vlastní tvorbu, šíření signálu a podporu české tvorby. Současně počítá podle dlouhodobých plánů s plošným růstem mezd o dvě procenta a s rekonstrukcí Kavčích hor. Provozní náklady by měly zhruba o 58 milionů klesnout.

Příjmy z poplatků

Hlavním příjmem veřejnoprávních médií zůstávají výnosy z koncesionářských poplatků. Ty loni v případě ČT klesly o 54 milionů Kč na 5,621 miliardy. Letos ČT čeká výběr poplatků na úrovni 5,660 miliardy korun, příští rok 5,650 miliardy, tedy meziročně o 10 milionů míň. U rozhlasu to napřesrok má být o 11,5 milionu víc, tedy 2,07 miliardy Kč.

Předseda Rady ČT Jan Bednář v září řekl, že příjmy ČT z poplatků dlouhodobě klesají, což je dáno hlavně technologickým vývojem. Zejména mladí lidé sledují televizní vysílání po internetu na mobilech nebo tabletech, což není zpoplatněno, a nekupují si televize. „Jednoho dne bude nutné k nějakému řešení přistoupit, aby se zastavil pokles příjmů České televize,“ uvedl.

Příjmy ze sponzoringu a z reklamy

Plánované výnosy z reklamy a sponzoringu představují v případě ČT na příští rok celkem 239 milionů Kč (z toho 97 milionů z reklamy, 142 milionů ze sponzoringu), v případě rozhlasu celkem 86,8 milionu Kč. V televizi tak výnosy z reklamy klesnou o 2 miliony a z sponzoringu vzrostou o 10 milionů, v rozhlasu souhrnně vzrostou zhruba o milion.

 

Rozpočty v detailu

Česká televize

Rozpočet České televize na rok 2017

Rozpočet České televize na rok 2017

Český rozhlas

Rozpočet Českého rozhlasu na rok 2017

Rozpočet Českého rozhlasu na rok 2017

Vedení rozhlasu podle generálního ředitele Reného Zavorala do rozpočtu zapracovalo veškeré organizační změny z letošního roku i personální plán na příští rok. Počítá i s tím, že zaměstnanci dostanou příští rok přidáno 500 Kč měsíčně k platu do 25.000 Kč a 400 Kč k platu do 30.000 Kč. Osobní náklady přesto klesnou téměř o milion na 958,6 milionu Kč. Český rozhlas zaměstnává 1.500 lidí, počet zaměstnanců by se měl v příštím roce mírně snížit.

Nově rozhlas plánuje otevření zpravodajského postu pro jihovýchodní Asii se sídlem v Pekingu. Nahradí zrušené zpravodajské místo v Jižní Americe. V rozpočtu je i zápočet nákladů v souvislostí s rozhlasovou digitalizací. Investiční plán počítá se 125 miliony Kč a zahrnuje rekonstrukci studií v Brně, rekonstrukci klimatizace budovy v Římské 15 v Praze, modernizaci dohledového centra nebo pracoviště Českého rozhlasu Plus.

Zavoral doplnil, že chce v polovině ledna zveřejnit výzvu k prodeji zámku v Přerově nad Labem, na který rozhlas doplácí zhruba 1,5 milionu Kč ročně. Zájemci by měli nabídky podávat do konce března. Hlavním rozhodovacím kritériem bude cena s 85% váhou, zbývajících 15 % bude mít záměr na využití zámku. O zámek se zajímal Středočeský kraj.