ČT Art ruší večerní debaty Artefakta Buriana, Rejžka, Klímové a Balaštíka

Na každodenní frekvenci takové debaty nemá kulturní kanál České televize „prostor ani prostředky“, navíc mu blokuje večerní schéma.

Artefakta se profilovala jako kritická show pro náročného diváka. Repro: ČT

Artefakta se profilovala jako kritická show pro náročného diváka. Repro: ČT

Po čtyřech měsících od startu kulturního kanálu ČT Art zmizí z jeho programu debatní Artefakta, dosud vysílaná od pondělí do čtvrtka od 22.45 a 23.30. Na Facebooku se o tom zmínil publicista Jan Rejžek, jeden z moderátorů diskusí, Médiáři to potvrdila mluvčí České televize Alžběta Plívová s tím, že „první měsíce vysílání ČT Art prověřují jednotlivé formáty i celkovou funkčnost schématu“. Pořad se už od ledna nemá vysílat.

„Ukazuje se, že model diskusního pořadu v takovém formátu, jaký nesou Artefakta, a na denní bázi je pro omezený vysílací čas ČT Art zatěžkávajícím prvkem. Artefakta, místo toho, aby reagovala na nejdůležitější události dne, inklinovala k nadčasové talk show, na kterou nemá ČT Art v této frekvenci prostor ani prostředky,“ tlumočila Plívová slova výkonného ředitele stanice Tomáše Motla.

„Představovaly zároveň problém programově skladební, protože jsme velmi často museli hledat krátké doplňky do fixního začátku Artefakt, které bychom jinak vysílali sporadicky nebo vůbec. A naopak, spoustu kvalitních pořadů delší stopáže, které by mohly jít kdykoliv po 22. hodině, jsme k nelibosti diváků nasazovali v pozdních časech, po skončení Artefakt (23.30),“ vysvětluje dál Motl.

„Proto jsme zadali programový požadavek na kritický týdeník, ve kterém by respektovaná osobnost zvala hosty a reagovala na nejvýznamnější kulturní události týdne,“ uzavírá šéf ČT Art.

Talk show Artefakta se v každém ze čtyř dnů v týdnu vysílá s jiným moderátorem - v pondělí je to Jan Burian, v úterý Jan Rejžek, ve středu Lucie Klímová, ve čtvrtek Miroslav Balaštík.