V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

ČT chce zvýšit náklady na vlastní tvorbu o 40 milionů Kč, převedením 178 externistů na zaměstnance

  • ČTK
  • 12. 09. 2012 15:14

Česká televize hodlá v letošním druhém pololetí zvýšit náklady na vlastní tvorbu o 40 milionů Kč, pomoci jí k tomu má také personální reorganizace. Na dnešním zasedání Rady ČT to řekl finanční ředitel veřejnoprávní televize Milan Cimirot.

„Chceme posílit výrobu na úkor režijních nákladů,“ uvedl Cimirot s odkazem na dlouhodobý plán generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. V rámci ekonomického výhledu mezi lety 2012 a 2017 plánuje Dvořák snížit osobní náklady o 14 %, především omezením počtu pracovníků a snížením jejich platových bonusů.

Prostředky chce ČT získat z personální reorganizace, kdy se 178 pracovníků na externích pozicích převede na interní při zachování celkových nákladů. Jejich platy se tak budou nově čerpat z provozních nákladů, dosud šly z nákladů na výrobu vlastních pořadů. Náklady na 178 externistů přitom ČT vyšly během tří měsíců na 41 milionů Kč. ČT na konci loňska zaměstnávala zhruba 2800 lidí, na jejich mzdy vynaložila 1,6 miliardy Kč.

Za letošní první pololetí snížila ČT podle Cimirota předpokládané náklady o 140 milionů Kč, část z nich ale přesunula do druhé poloviny roku. Letos televize hospodaří s rozpočtem 6,97 miliardy Kč, pro jehož vyrovnání musí čerpat z rezerv 460 milionů Kč.