Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

ČT chystá „druhý díl“ Postřižin: Krasosmutnění ve Vejdělkově režii

Zleva Tomáš Hoffman, Marek Epstein, Jiří Vejdělek a šéf ČT Petr Dvořák. Foto: ČT

Zleva Tomáš Hoffman, Marek Epstein, Jiří Vejdělek a šéf ČT Petr Dvořák. Foto: ČT

Česká televize navazuje na populární film Jiřího Menzela Postřižiny podle spisovatele Bohumila Hrabala, ten se dočká volného pokračování. Podle scénáře Marka Epsteina, v režii Jiřího Vejdělka a v produkci Tomáše Hoffmana vzniká snímek Krasosmutnění. Televize jej představuje zjednodušeně jako „druhý díl Postřižin“, respektive „hrdinové Postřižin o pár let později“.

Veřejnoprávní televize film spoluvyvíjí - zajistila a vykoupila autorská práva, částečně v Česku, částečně ve Švýcarsku. Nyní začíná práce na režijní verzi scénáře a financování projektu. Jak producent Hoffman řekl Médiáři, rozpočet by se mohl pohybovat zhruba kolem 60 milionů Kč, natáčecích dní by bylo kolem sedmdesáti. Příběh má vyprávět „subjektivním pohledem desetiletého Bohouška (Hrabala)“ příběhy ze známého pivovaru, z 30. let. Přičemž se mimo jiné zjistí, že Francin je otčím, ne otec.

Marek Epstein (vlevo) a Jiří Vejdělek. Foto: ČT

Marek Epstein (vlevo) a Jiří Vejdělek. Foto: ČT

Pivovar v Dalešicích, kde se natáčel film Postřižiny. Foto: Profimedia.cz

Pivovar v Dalešicích, kde se natáčel film Postřižiny. Foto: Profimedia.cz

Podle scenáristy Epsteina má být nový film narozdíl od poetických Postřižin „mnohem epičtější, snad proto i pro dnešního diváka stravitelnější“. Producent Hoffman chce naopak pohlídat, aby ve snímku zůstalo „co nejvíc Hrabala“. Režisér Vejdělek novinářům zase řekl, že si při tvorbě „rád“ bude povídat i s Jiřím Menzelem. Natáčet se každopádně nezačne dřív než příští zimu.

Vejdělek patří k nejúspěšnějším tuzemským filmovým autorům. Začínal Účastníky zájezdu, známe jsou jeho autorské komedie Muži v naději a Ženy v pokušení, ty nyní čeká britský remake. V českých kinech je momentálně jeho nový snímek Něžné vlny. S Epsteinem se profesně potkali při práci na oceňovaném filmu Václav.