Pozor: jitřní newsletter, o který si tolik píšete, budeme v červenci a v srpnu posílat pouze v pondělí.

ČT chystá na podzim hlavně tři vlastní seriály

Veřejnoprávní Česká televize představila své programové schéma pro podzim 2017.

Druhá řada První republiky, druhá řada Života a doby soudce AK, komediální novinka Trapné padesátky. To jsou hlavní pilíře podzimního programu České televize, tři hlavní seriály, které představila na dnešní tiskové konferenci.

Pavla Tomicová, Alena Mihulová a Klára Melíšková jako Trapný padesátky. Foto: Mikuláš Křepelka

Pavla Tomicová, Alena Mihulová a Klára Melíšková jako Trapný padesátky. Foto: Mikuláš Křepelka

Trapný padesátky jsou nový seriál podle Ireny Obermannové o padesátiletých ženách, má jít o dvanáctidílnou komedii, v hlavních rolích se představí Alena Mihulová, Klára Melíšková a Pavla Tomicová. Sekundovat jim bude mimo jiné Václav Kopta. Děj druhé série První republiky se přesune do roku 1928, k představitelům přibudou Anna Fialová, Brigita Cmuntová, Stanislav Majer, Vladimír Polívka. David Švehlík alias Adam Klos bude v druhé řadě cyklu Život a doba soudce AK soudit místo rodinných sporů nejtěžší zločiny, většina dílů má reálný předobraz, jednotlivé části seriálu režírují celkem čtyři tvůrci Robert Sedláček, Bohdan Sláma, Radim Špaček a Petr Marek.

Sobotní večery na ČT1 mají patřit klasicky zábavě, v případě novinek Zdravotní test národa (moderuje Dalibor Gondík) a Tajemství těla (moderátoři Martin Dejdar a Petr Vacek) s důrazem na zdraví a edukativnost. Soboty večer na ČT2 budou věnovány zahraničním minisériím jako Boj o těžkou vodu, Hotel SacherTeroristé hákového kříže, Rozdělené nebe či Komplicové. Z aktuálních zahraničních seriálových hitů přinese Česká televize cykly britské Štastné údolí (Happy Valley), Viktorie (Victoria) či islandský seriál V pasti (Trapped).

Dojde samozřejmě na současnou českou kinematografii, konkrétně snímky Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad, Krycí jméno Holec Franze Novotného, Já, Olga Hepnarová Tomáše Weinreba a Petra Kazdy či Nikdy nejsme sami Petra Václava. K vidění budou i celovečerní režijní debuty Pírko, Bez doteku, Mnich, Cesta do Říma, Ani ve snu! či Rudý kapitán. Úterní večery na ČT Art mají na podzim patřit snímkům finského režiséra Aki Kaurismäkiho.

Z dokumentárních portrétů osobností v podzimním programu ČT stojí za zmínku snímek Polky Kristiny Krauze Bratříček Karel o Karlu KryloviRichard Müller: Nepoznaný či Sama o Lubě Skořepové podle Otakara Faifra. Pokračovat bude také cyklus Gen. Svou televizní podobu dostaly Příběhy 20. století, které ukážou komunistického novináře Jaroslava Kojzara, koulařku a někdejší radní ČT Helenu Fibingerovou či bývalého majora StB Jaromíra Ulče.