Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

ČT chystá na rok 2016 desítky nových dokumentů

Dokumentaristé se ve veřejnoprávní televizi zaměří třeba na téma rusko-ukrajinského konfliktu, osudy blízkovýchodních uprchlíků či propagandu severokorejského režimu.

Šéf ČT Petr Dvořák a foodbloggerka Kamu (vlevo) na dnešní tiskové konferenci. Foto: Česká televize

Šéf ČT Petr Dvořák a foodbloggerka Kamu na dnešní tiskové konferenci. Foto: Česká televize

Řadu nových chystaných dokumentů dnes představila Česká televize. Budou se věnovat aktuálním politickým i společenským otázkám. Řada z nich se chystá ve spolupráci s dalšími zeměmi. „Za posledních devět měsíců, letos od ledna do září, jsme schválili 138 nových námětů a letos mělo či bude mít v kinech premiéru dvacet našich koprodukčních dokumentů,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Většina dnes představených snímků by se měla ve vysílání objevit příští rok 2016.

Které to budou? Jeden z nových projektů Kamu vaří bude dokumentovat cestu foodbloggerky Kamu (Kamily Rundusové) po středním Vietnamu.

Kamu vaří. Foto Česká televize

Kamu vaří. Foto Česká televize

Veřejnoprávní televize pokračuje také v mapování českých divadelních scén, tentokrát se bude věnovat divadlu Sklep (Tajemství divadla Sklep aneb manuál na záchranu světa).

Tajemství divadla Sklep. Foto Česká televize

Tajemství divadla Sklep. Foto: Česká televize

Dokument Kino Lucerna, k němuž scénář napsala Tereza Brdečková, se bude zabývat historií pražského kina a rolí rodiny Havlů v českém filmu. Dokument je příspěvkem do mezinárodního cyklu Nejpodivuhodnější kina světa.

Kino Lucerna. Foto Česká televize

David Černý v dokumentu Kino Lucerna. Foto: Česká televize

Jedním z nových formátů bude mezinárodní projekt Generation What?, kterého se kromě České televize účastní i další veřejnoprávní evropské televize v rámci Evropské vysílací unie. Mapovat bude fenomén takzvané generace Y v celé Evropě.

Přesah za hranice Česka mají mít i další chystané dokumenty. Téma rusko-ukrajinského konfliktu zpracovává Příští stanice Naděje, osudy blízkovýchodních uprchlíků zase filmy Blízký soumrak a Uprchlíci před pevností Evropa. Česká televize připravuje i dokument V paprscích slunce o propagandistických praktikách severokorejského režimu, který vzniká v česko-německo-ruské koprodukci.

Objeví se také dokumentární film Girl Power o ženách, které zasvětily své životy street artu a graffiti.

Girl Power. Foto Česká televize

Girl Power. Foto: Česká televize

Koprodukčně se Česká televize podílí na snímku Rino, který vypráví příběh bývalého agenta československé rozvědky, a dokumentu Miluj mě, který využívá téma sexuální asistence. Osobní příběh ve snímku Virus představí úspěšná žena, která se zamilovala do sňatkového podvodníka o třináct let mladšího a nakazila se virem HIV.