ČT chystá seriály Sever a Princip slasti i sérii filmů Jak si nepodělat život

Podzimní schéma hlavního programu ČT stojí na seriálech, podesáté bude show StarDance.

Tereza Brodská v cyklu Jak si nepodělat život a Štěpán Benoni a Jiří Mádl v seriálu Sever. Foto: Česká televize

Tereza Brodská v cyklu Jak si nepodělat život a Štěpán Benoni a Jiří Mádl v seriálu Sever. Foto: Česká televize

Česká televize připravila pro letošní podzim pro svůj hlavní program ČT1 kriminální seriál Sever od režiséra Roberta Sedláčka, s Jiřím Mádlem v hlavní roli, koprodukční detektivní seriál Princip slasti v režii Dariusze Jablonskeho s Karlem Rodenem a v cyklu Jak si nepodělat život čtyři filmy v režii Jana Hřebejka, Terezy Kopáčové a Víta Karase. V nadcházející sezóně nabídne ČT také 10. řadu zábavní show StarDance nebo zábavní týdeník zaměřený na fenomén falešných zpráv To se ví.

Programové schéma ČT1 bude i letos na podzim na českých seriálech a sériích, kromě nových se budou reprízovat Vyprávěj, Svět pod hlavou a Četníci z Luhačovic. Ty doplňuje „velká“ sobotní zábava, publicistika (Reportéři ČT, Na stopě, Gejzír, Máte slovo s Michaelou Jílkovou, 13. komnata, 168 hodin), filmy a zahraniční seriály.

Programové schéma ČT1 pro podzim 2019

Programové schéma ČT1 pro podzim 2019

V šestidílné Sedláčkově minisérii Sever budou Jiří Mádl a Štěpán Benoni řešit lokální kriminální případy a zároveň bojovat s policií jako institucí. „V případě seriálu Sever tvoří detektivka spíše kostru. To hlavní je psychologicky pojatý příběh muže, který se rozhodl být dobrým policistou. A narazil. Atraktivní prostředí policie slouží většinou jen jako pozadí pro vyšetřování zločinu. U nás je hlavním hracím polem,“ říká kreativní producent díla ČT Jan Lekeš. „Jirka Mádl má obrovskou životní energii, Štěpán Benoni je český Kevin Spacey,“ míní režisér Sedláček. Autoři Severu se inspirovali romány Arthura Haileyho Letiště, Hotel a Večerní zprávy a skutečným příběhem severočeského kriminalisty. Cyklus se bude vysílat v pondělí od 20.00.

Až skončí, v témže programovém okně na něj naváže Princip slasti, desetidílná kriminální série v koprodukci Česka, Polska a Ukrajiny. Scénář k ní psal Maciej Maciejewski, autor seriálu Polda (Glina), diváky i kritikou považovaného za nejlepší polský kriminální seriál všech dob. Režisér Jablonski se jako producent před lety podílel na filmu Je třeba zabít Sekala. Kreativní producentkou ČT byla Kateřina Ondřejková, v hlavní roli Česko reprezentuje Karel Roden. Děj seriálu, který se točí kolem případu lidských ostatků nalezených ve třech středoevropských zemích, se odehrává ve třech metropolích střední a východní Evropy - Praze, Varšavě a Oděse.

„Koprodukční televize měla v 70. a 80. letech velkou tradici, speciálně spolupráce s německy mluvícími teritorii. Němečtí tvůrci byli zvyklí do Čech jezdit, nacházeli tady odborníky, témata a myslím, že věci, které tehdy vznikly, mají dodnes svou hodnotu a trvání. Když jsem v roce 2011 přišel [jako generální ředitel do České televize], nebylo tady toho moc, co by stálo za koprodukci, vůbec zkušenost chyběla,“ uvedl šéf ČT Petr Dvořák ve čtvrtek 1. srpna na hlavní tiskové konferenci k podzimnímu programu.

„První velký přelom nastal v roce 2013, kdy jsme uzavřeli koprodukční dohodu s francouzsko-německou kulturní televizí Arte. Dohodli jsme se na reciproční spolupráci, ze které se potom stala jednosměrná spolupráce. Moc nám toho nenabízeli, ale akceptovali, co my jsme nabízeli jim - v řadě případů česká témata, ale s mezinárodním přesahem. Byli koproducenti Jana Husa či Života podle Václava Havla, hraného dokumentu o pražské defenstraci či teď dokumentu Forman vs. Forman. To nás naučilo a posunulo dál. Cizí tvůrci, kteří k nám přicházejí, oceňují, že se snažíme hledat témata a zároveň že máme spoustu odborníků, kteří jsou ochotní tvořit velkou přidanou hodnotu za významně nižších nákladů než na velkých teritoriích jako Německo nebo Francie. To je sem přitahuje,“ vyložil Dvořák.

„Z hraných televizních produkcí, které vznikly v minulém roce, 73 % vzniklo v produkcích či koprodukcích televizí veřejné služby. To jen ukazuje, že pro celou evropskou audiovizi je vliv evropských veřejnoprávních televizí významný,“ řekl také šéf ČT. „Česká televize z hlediska objemu původní tvorby i podílu premiér na celku vysílání dnes patří mezi nejvýraznější veřejnoprávní televizní společnosti v Evropě a ve středoevropském regionu je dokonce jednou z mála, které fungují ne převážně jako vysílatelé obsahu, ale zejména jako jeho tvůrci,“ zdůraznil.

Zmíněný cyklus čtyř psychologických dramat Jak si nepodělat život je dalším projektem režisérky a scenáristky Terezy Kopáčové, po sériích Soukromé pasti na Nově a Nevinné lži v České televizi (pro ČT režírovala rovněž loni uvedený dvojdílný Metanol). Čtyři psychologická dramata přinesou „intimní příběhy, které by si člověk raději nechal pro sebe, jenže se dotýkají důležitých, možná dokonce rozhodujících momentů v životě“. „Dva z filmů mají zdánlivě spíše ženské téma, tak jsem si je vybrala k režii sama - ve filmu Můj bezvadnej život použila Alice Nellis ve scénáři motiv z mého vlastního života, Až budou krávy lítat je zase skoro taneční film, kterému jsem také neodolala. Zbylé dva filmy jsou spíš mužské, jejich režie se ujal Jan Hřebejk, který natočil něco mezi situační a art komedií Nonstop lahůdky, a Vítek Karas. Ten v českých chatových osadách stvořil téměř western Beze stopy. Každý film je úplně jiný,“ říká vedoucí projektu a režisérka Kopáčová.

Taneční soutěž StarDance moderovaná Markem Ebenem a Terezou Kostkovou letos na podzim přijde už podesáté. Jednou z jejích soutěžících bude i Nora Fridrichová, moderátorka publicistického týdeníku 168 hodin. Podle Blesku si po dobu soutěže dá od publicistiky pauzu a v moderování ji zastoupí kolegyně Kristýna Ciroková.

Kdo bude vystupovat ve StarDance 10

  • Ondřej Ládek alias Xindl X a Markéta Dostálová
  • Matouš Ruml a Natálie Otáhalová
  • Veronika Kubařová a Dominik Vodička
  • Tonya Graves a Michal Bureš
  • Miroslav Hanuš a Adriana Mašková
  • Karel Kovář alias Kovy a Veronika Lišková
  • Nora Fridrichová a Jan Kohout
  • Gabriela Koukalová a Martin Prágr
  • Radka Třeštíková a Tomáš Vořechovský
  • Jakub Vágner a Michaela Nováková

Zdroj: Česká televize

Na StarDance má diváky naladit třídílný německý dobový seriál Tančírna na hlavní třídě 56 (v originále Ku’damm 56, představený loni na brněnském festivalu Serial Killer), který se začne vysílat 31. srpna. Z dalších zahraničních seriálů uvede Česká televize britsko-americkou McMafii, třetí řadu italské Gomory, italskou detektivku o střetu s mafií Lovec, dánskou kriminálku Dicte, švédskou kriminálku Hassel, kriminální cyklus z rakousko-německých hranic Průsmyk, první a druhou řadu amerického mysteriózního seriálu Hříšná duše či druhou sérii z deseti (první byla o Einsteinovi) cyklu Génius od National Geographic, tentokrát o Pablu Picassovi, kterého hraje Antonio Banderas.

Nedělní hlavní vysílací čas bude patřit koprodukčním snímkům České televize, konkrétně to budou Všechno bude, Hastrman, Chata na prodej, Hmyz, Lajka, Chvilky, Domestik, Zlatý podraz, Důvěrný nepřítel, Nina, Skokan, Přes kosti mrtvých, Odborný dohled nad výkladem snu, Tlumočník, Toman či Na krátko.

Do kin pak vstoupí osm distribučních filmů v koprodukci České televize, půjde o snímky Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, které se poprvé představí na festivalu v Benátkách, Poslední aristokratka, Národní třída, Budiž světlo, Pražské orgie, Staříci, Vlastníci a pohádka Jitky Rudolfové Hodinářův učeň v hlavní roli s Viktorem Preissem.