ČT dá nové krimi seriály i známé soutěžní show

V lednu bude nejfrekventovanější tváří dramatické tvorby České televize Tereza Voříšková. Nedělní odpoledne budou patřit Martinu Dejdarovi.

Hned v lednu startuje Česká televize na svém nejsledovanějším programu ČT1 s novinkami vlastní tvorby.

Seriály

Vraždy v kruhu. Foto: Zuzana Páchová

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny alias Ivana Trojana, uvádí Česká televize k novému seriálu. Foto: Zuzana Páchová

Pondělí večery budou dál patřit kriminálním příběhům: na 20.00 ode dneška 5. ledna nasazuje ČT1 dvanáctidílný seriál Vraždy v kruhu, v hlavní roli s Ivanem Trojanem a ve vedlejších s Hanou Vagnerovou (mj. Expozitura na Nově) či Richardem Krajčem (scénář Iva Procházková, režie Ivan Pokorný).

Hlavní roli má i v 2. řadě Znamení koně Tereza Voříšková. Foto: ČT

Hlavní roli má i v 2. řadě Znamení koně Tereza Voříšková. Vedle toho bude hlavní tváří minisérie Reportérka a představí se v cyklu Případ pro exorcistu. Foto: ČT

Exponovaný páteční prime time od 20.00 od 16. ledna obsadí druhá řada rodinného seriálu z koňské farmy a dostihů Znamení koně, v hlavní roli s Terezou Voříškovou (scénář Roman Kopřivník a Magdaléna Turnovská, režie Milan Cieslar), další hrají Vilma Cibulková, Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Igor Bareš či opět Richard Krajčo. Cyklus má třináct dílů.

Minisérie/trilogie

Tereza Voříšková jako televizní reportérka v příběhu Josefa Klímy. Foto: ČT

Tereza Voříšková jako televizní reportérka v příběhu Josefa Klímy. Foto: ČT

Zmíněná Tereza Voříšková bude protagonistkou třídílné minisérie Reportérka, o začínající investigativní novinářce (scénář na motivy skutečných událostí Josef Klíma, režie Dan Svátek, hraje i Jiří Bartoška či Václav Jiráček).

Neděle 11., 18. a 25. ledna od 20.00 obsadí na ČT1 třídílný detektivní příběh Případ pro exorcistu, herecké obsazení zahrnuje Kláru Melíškovou, Miroslava Krobota a rovněž Terezu Voříškovou. Scénář napsali Petr Jarchovský a Milan Sýkora, režíroval Jan Hřebejk.

Soutěže, show

Počínaje dneškem 5. ledna půjde od pondělí do pátku vždy v 18.25 na ČT1 nově soutěž Míň je víc, česká verze britské zábavní show Pointless.

Z nedělního odpoledne udělá ČT1 pásmo Martina Dejdara. Herce nejprve bude ukazovat v repríze seriálu Zdivočelá země a následně od 18.00 v nové, hodinové rodinné talk show Děti na tahu, podle zahraničního formátu Grading Mom & Dad společnosti Endemol.

Ještě v lednu oživí brněnské studio Česká televize formát ze 70. let Zpívá celá rodina. Poprvé se objeví v sobotu 31. ledna od 20.00, pak pravidelně jednou za měsíc. Moderovat bude Václav Kopta, scénář píše bývalý šéf ČT1 Radan Dolejš, režíruje Petr Soukup.

Zpívá celá rodina

Zpívá celá rodina

Na obrazovce se objeví také nové díly oblíbené sobotní zábavy Hodina pravdy. Vysílací časy show ČT zatím neupřesnila.

Lednovou novinkou bude alternativní soutěž Boj o koláč v režii Marka Najbrta a s týmem soutěžících, jenž tvoří Marek Daniel, Jakub Žáček, Tomáš Jeřábek, Josef Polášek, Bára Poláková, Tomáš Měcháček a Lumír Tuček, který psal i scénář. Formát nasazuje ČT2 na páteční večer kolem 22.30.

Dokumenty

Mezi lednové dokumenty na ČT2 bude patřit ten sedmidílný Juraje Šajmoviče o venkovském fotbalu Kdo neskáče, není Čech, šestnáctka příběhů o bojích konkrétních lidí „za lepší svět“ Moje soukromá válka a desetidílný cyklus o stipendistech Jeden rok s Fulbrightem.

Nejzajímavější dokumentární novinkou jara budou Kmeny, mapování tuzemských subkultur podle knižní předlohy Vladimíra Brože, tedy rappera a výtvarníka Vladimira 518.

ČT Art v lednu přijde s dokumentárními novinkami Můj pokus o mistrovský opus (šest dokumentů o předních interpretech podle námětu a scénáře Milana Tesaře v režii Theodory Remundové a Vladimíra Michálka) a Po stopách československého filmového zázraku (další cyklus Jana Lukeše a Martina Šulíka o tuzemské kinematografii 60. let 20. století).

V pátečním programu ČT Art už v novém roce nebude Tečka páteční noci, jež loni opakovaně budila kontroverze. Nahradí ji pořad Kombo, záznamový a o poloviční stopáži a s periodicitou obtýdenní místo týdenní. Jeho místo nebude v programu v pátek, ale ve středu, kolem 22. hodiny, poprvé tento týden 7. ledna.

Filmy

V programu České televize budou mít hlavní vysílací časy také další koprodukční filmy - konkrétně Líbánky (režie Jan Hřebejk - na ČT1 ve středu 7. ledna od 20.00), Pojedeme k moři (Jiří Mádl), Krásno (Ondřej Sokol), Colette (Milan Cieslar) a Jako nikdy (Zdeněk Tyc).