V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

ČT dál vyrábí kriminálky, od Štindla či s Kukurou

Česká televize loni schválila do výroby čtyři stovky nových pořadů. V hrané tvorbě promuje zase hlavně kriminální série a seriály, mimo jiné od Ondřeje Štindla či s Jurajem Kukurou.

Juraj Kukura jako inspektor Zoltán Max letos v březnu ve Všechnopárty. Foto: ČT

Juraj Kukura jako inspektor Zoltán Max letos v březnu ve Všechnopárty. Foto: ČT

Celkem 406 projektů schválila do výroby Česká televize loňský rok. Natáčet se budou v tomto roce a dalších letech. Námětů přitom přišlo víc než 1100, na televizní programovou radu, která o nich rozhoduje, se dostalo 483. Nejsledovanější hrané tvorby se týkalo 33 projektů, 190 je dokumentárních filmů a cyklů, 28 dětských pořadů či 86 pořadů zaměřených na hudbu, divadlo a balet.

„Snažíme se spolupracovat s kvalitními tvůrci. A hledáme ty, které navazují na úspěšná díla, která už diváci znají a oceňují, anebo přinášejí něco nového. A pouštíme se do neprobádaných vod,“ předeslal na dnešní tiskové konferenci generální ředitel ČT Petr Dvořák. V hrané tvorbě půjde konkrétně o druhé řady seriálů První republika a Život a doba soudce A. K. Vznikne také několik kriminálních minisérií (jednu z nich napsal Ondřej Štindl) a seriál Inspektor Max z prostředí pražské kriminálky, ale v česko-slovenské koprodukci, s Jurajem Kukurou v hlavní roli.

Rozhlasové Příběhy 20. století dostanou televizní podobu. Foto: ČT

Rozhlasové Příběhy 20. století dostanou televizní podobu. Foto: ČT

V oblasti dokumentární tvorby bude s blížícím se rokem 2017 silné téma normalizace a 30. výročí Charty 1977. V něm vyniknou především cykly Vyhnáni po Chartě a Příběhy 20. století. První je šestidílný seriál, jímž po osudech signatářů Karola Sidona, Jefima Fištejna, Jana Bednáře, Niky Brettschniderové, Ondřeje Kohouta a Jana Šafránka provede Eugen Brikcius se ženou Zuzanou. Druhý převádí v 16 dílech na obrazovku dosud rozhlasový seriál sdružení Post Bellum osudů „obyčejných lidí“ husákovské normalizace. Scénáře psali Adam Drda a Mikuláš Kroupa, režii si vzali Viktor Portel a Radim Špaček. Jeden z dílů se zaměří i na koulařku a někdejší místopředsedkyni Rady ČT Helenu Fibingerovou.

Vybrané novinky hrané tvorby ČT

Televize nezveřejnila, kdy pořady nasadí. Některé půjdou, některé příští rok. 

Seriály

  • Inspektor Max - třináctidílný kriminální seriál s Jurajem Kukurou v hlavní roli, vyráběný ve spolupráci se slovenskou veřejnoprávní televizí, podle námětu Kukury a Ivana Hubače, producenti Patrik Pašš (Trigon production), Jan Lekeš (ČT), Jana Kákošová (RTVS)
  • 2. řada seriálu První republika
  • 2. řada seriálu Život a doba soudce A. K.

Nové kriminální minisérie

  • Vzteklina - šestidílný kriminální thriller ze Šumavy, režie Tomáš Bařina, námět a scénář Jan Stehlík
  • Svět pod hlavou - kriminální minisérie ze Sokolova 80. let, scénář Ondřej Štindl, Benjamin Tuček, Robert Geisler, režie Marek Najbrt, Radim Špaček
  • Krev démona - třídílný mysteriózní thriller s děsivým historickým tajemstvím - scénář Arnošt Vašíček, režie a spolupráce na scénáři Jiří Strach
  • Spravedlnost - třídílné psychologické drama s Ondřejem Vetchým v hlavní roli - scénář Tomáš Bombík, režie a spolupráce na scénáři Peter Bebjak

Hraný solitér

  • Most - „drzý projekt“ o lůzrovi s Mostu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského

Zdroj: ČT