ČT Déčko se letos zaměří na historii a vzdělávání

V roce stoletého výročí Československa chystá ČT Déčko, kanál veřejnoprávní České televize pro děti, pět premiérových pořadů spojených s tuzemskou historií.

Skautská pošta

Skautská pošta. Foto: Česká televize

Hlavním bude zábavně-vzdělávací seriál Skautská pošta 1918, o začátcích skautingu v začátcích republiky. V sérii v režii Pavla Hejnala se v hlavních rolích představí Pavel Zedníček a Naďa Konvalinková, seriál má 16 dílů, bude se vysílat jednou za týden a ČT ho chystá ve spolupráci s organizací Junák - Český skaut.

Ahoj, republiko! Foto: Česká televize

Ahoj, republiko! Foto: Česká televize

Souběžně se slovenskou veřejnoprávní televizí bude Déčko uvádět novou česko-slovenskou znalostní soutěž Ahoj, republiko! V režii Romana Petrenka ji moderují Marek Adamczyk a Dominika Morávková.

Režisérka Maria Procházková v cyklu Když se řekne naše země představí v animované podobě hymnu, vlajku i znak. Osmidílný animovaný seriál Hvězdičky v režii výtvarnice Lucie Štamfesové představí okamžiky z dětství českých osobností jako Tomáš Masaryk či bratři Čapkové. Druhá řada cyklu Romana Motyčky Dějepic! s tváří Tomáše Jeřábka zmapuje období od revoluce v roce 1848 po vznik samostatného státu v roce 1918.

Kromě pětice novinek připomínajících založení státu v roce 1918 přidjou na podzim na Déčku další pořady mixující zábavau a vzdělávání, konkrétně Kája a Mat + Ema + Tika (námět a režie Jan Jirků), Tance z pohádkového rance (námět a hlavní role Henrieta Hornáčková, režie Lumír Olšovský) či druhá řada o výletech do přírody S Hubertem do lesa (námět Martin Horálek, režie Pavel Hejnal). Z Večerníčků se budou vysílat Žížaláci, Nejmenší slon na světě, nové díly Pata a Mata a od 19. října nově nabarvené díly Pohádek z mechu a kapradí z roku 1968.

Déčko, jedna z klíčových součástí vítězného kandidátského projektu současného ředitele ČT Petra Dvořáka ve volbě v roce 2011, si letos koncem srpna připomene pět let od svého spuštění. Momentálně je nejsledovanější dětskou stanicí v Česku, každý den se na ní dívá 261.000 diváků ve věku od 4 do 12 let, respektive 31 % publika ve věku od 4 do 9 let. ČT pro Déčko dosud vyrobila přes 11.000 pořadů, což představuje sedm vlastních premiér denně. Zatím největším původním dílem určeným přímo pro Déčko je vznikající seriál Kriminálka 5. C, plánovaný do vysílání zřejmě na podzim 2019.

Poměr premiér k reprízám činí ve vysílání zhruba 30:70 a vlastní tvorby je zhruba 20 až 25 %, zbytek tvoří akvizicie. Podle šéfa televize Dvořáka je to v podmínkách aktuálního rozpočtu celé televize „poměrně optimální“, byť není každý rok neměnná a ovlivňují ji náklady na program ostatních kanálů v daném roce.