Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

ČT od neděle vysílá dokumentární seriál o těhotných Čtyři v tom

Pořad začala natáčet režisérka Linda Kallistová Jablonská, kterou v půli vystřídala Zuzana Špidlová. Důvodem bylo Kallistové těhotenství.

 • ČTK
 • 08. 01. 2013 13:39

Česká televize začne v neděli 12. ledna na ČT2 vysílat nový dokumentární seriál Čtyři v tom, který zachycuje těhotenství, porod a prvních devět měsíců mateřství čtveřice žen. Dva díly ze šestidílného seriálu v žánru docu-soap, který se natáčí jako dokument, ale stříhá jako seriál, ČT představila na úterní novinářské projekci.

„Fenomén mateřství je velmi silným tématem a v té podobě, v jaké ho ČT natočila, to vnímám jako velmi inovativní a přínosné,“ uvedl dnes programový ředitel ČT Milan Fridrich. Pořad kromě přiblížení mateřství nabízí také pohled do různých sociálních prostředí, ve kterém se čtyři hrdinky seriálu pohybují.

Nejmladší z nich je pětadvacetiletá servírka Lucie, která je v nelehké finanční situaci na dítě sama. O devět let starší Mika žije s manželem a dvěma dětmi na statku, kde se stará o spoustu zvířat. Ve zcela jiném prostředí se pohybuje dvaatřicetiletá podnikatelka Věra, která vlastní eventovou agenturu na zařizování firemních a společenských akcí. Osud o rok mladší Petry pak ovlivňuje fakt, že otce svého dítěte poznala v Etiopii v průběhu mise pro Člověka v tísni.

Pořad začala natáčet režisérka Linda Kallistová Jablonská, kterou ale v polovině vystřídala Zuzana Špidlová. Důvodem bylo režisérčino vlastní těhotenství. „To, že jsem těhotná, a že ČT schvaluje seriál do výroby, jsem se dozvěděla ve stejný den,“ zavzpomínala Jablonská.

Společný stav s hrdinkami byl prý ku prospěchu věci. „Těhotenství a mateřství ženy sbližuje a příjemné atmosféře při natáčení rozhodně pomohlo, že jsem se svými hrdinkami mohla probírat mateřské starosti od ranních nevolností po nejnovější trendy v látkových plínách,“ uvedla režisérka.

Seriál, který vznikal devět měsíců od května 2012 do ledna 2013, má formu takzvané docu-soap kombinující prvky dokumentu i seriálu. Pořad tak zachycuje skutečné postavy, které ale diváci před kamerou uvidí v předem promyšlených situacích. Ve témže formátu ČT v roce 2010 vysílala dokumentární seriál Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka o romských dětech.

TVŮRČÍ TÝM ČTYŘI V TOM

 • Kreativní producentka: Alena Müllerová
 • Režie: Linda Kallistová Jablonská a Zuzana Špidlová
 • Scénář: Irena Hejdová, Linda Kallistová Jablonská, Zuzana Špidlová Kamera: David Cysař
 • Zvuk: Viktor Ekrt, Martin Ženíšek, Pavel Kovařík a Michal Gábor Dramaturgie: Zuzana Šimůnková, Martin Mareček
 • Střih: Kateřina Krutská Vrbová, Zdeněk Marek
 • Hudba: Jan Čechtický
 • Autorky písně Čtyři v tom: Bára Vaculíková a Léňa Yellow, Mateřská.com Režie znělky: Denisa Abrhámová Grimmová
 • Vedoucí produkce: Roman Blaas
 • Produkce: Lucie Zvěřinová, Jana Bebrová a Alice Tabery

Podle Fridricha se veřejnoprávní televize chce na docu-soap soustředit i v budoucnu. „Chceme na ní dost stavět v programu ČT2,“ uvedl Fridrich. Na podzim by veřejnoprávní televize měla nabídnout docu-soap Domeček z karet o zdravých dětech matek, které trpí mentálním postižením. V přípravě je pak dokumentární seriál Když v tom jedou ženy režisérky Theodory Remundové, který přiblíží terapeutickou skupinu žen v Bohnické léčebně na oddělení léčby závislostí.