ČT hodlá kvůli Soukupovi podat trestní oznámení

Týden podle Jaromíra Soukupa

Týden podle Jaromíra Soukupa. Foto: TV Barrandov

Souboj soukromé televize Barrandov a veřejnoprávní České televize se opět přiostřuje. Tentokrát majitel a nejčastější moderátor Barrandova Jaromír Soukup nazvedl management Kavčích hor vydáním jednoho ze svých 11 pořadů Týden podle Jaromíra Soukupa. Tam kritizoval výběr a slova hosta k debatě v Událostech, komentářích o situaci v Maďarsku a pak nadával moderátorovi pořadu Newsroom ČT24 Luboši Rosímu. „Potřebné právní kroky jsme již podnikli. V souvislosti s pondělním vysíláním pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa podáváme trestní oznámení,“ oznámilo v reakci vedení veřejnoprávní televize na Twitteru.

„Nic nesvědčí o aroganci a zapšklosti České televize víc než nápad podávat trestní oznámení za satirický pořad. Ale zároveň si myslím, že je to moc dobrá ukázka intelektuální vyprázdněnosti tamní instituce, které na jednu stranu nedělá problém moralizovat kohokoliv, kdykoliv a o čemkoliv, ale jež zároveň neunese, když si někdo dělá legraci z ní. Myslím si, že novináři by měli umět přijmout satiru a legraci úplně stejně jako třeba politici,“ prohlásil k tomu Soukup.

Podle Soukupova Barrandova se trestním oznámením Česká televize pokouší „o cenzuru českého mediálního prostředí“, trestní oznámení v tomto ohledu vidí jako „důkaz naprosté arogance a nadřazenosti“. Barrandov v tiskové zprávě rovněž „vyzývá vedení této veřejnoprávní stanice, aby konečně sjednalo pořádek ve svém zpravodajském oddělení, které podle všeho získalo pocit, že právě ono je povoláno k tomu určovat, co se v Česku smí vysílat a co ne“. „Jsem ochotný přijmout fakt, že po vzoru Jiřího Paroubka nebo Davida Ratha na mě moderátoři nebo celá Česká televize podají žalobu za odvysílání satiry, ale podat trestní oznámení je podle mého zcela za hranou. Na druhou stranu mi to připomnělo citát známého spisovatele Gabriela Lauba ‚Nikdo v dějinách nepronásledoval satiru. Pronásledována byla jen pravda v ní obsažená.‘ A v tom je podle mého řečeno vše,“ řekl Jaromír Soukup.

„Každý, kdo jde do veřejného prostoru, musí počítat s tím, že si z něho někdo bude dělat legraci. Sám o tom vím své, protože i já jsem často terčem satiry a legrace, ale nikdy, opravdu nikdy by mě nenapadlo kvůli tomu kohokoliv žalovat. Přijde mi to buď jako klasická ukázka zakomplexovanosti, nebo naopak chorobného pocitu nadřazenosti. A pokud si redaktoři České televize myslí, že budou cenzurovat český mediální trh, pak bych je chtěl upozornit, že to nikdy nepřipustím. A je podle mého naprosto nepřijatelné, aby se novináři z veřejnoprávní stanice, která má sama máslo na hlavě, pokoušeli zastrašovat ostatní televizní stanice na trhu.“

„Rád bych v tomto směru oněm novinářům z této stanice znova připomněl informace z jiného mého pořadu – Kauz Jaromíra Soukupa. Totiž že Česká televize dosud nezveřejňuje plné znění smluv v rejstříku smluv bez začerňování klíčových informací, doposud se nenechala zkontrolovat Nejvyšším kontrolním úřadem, takže veřejnost nemá objektivní informace o tom, kam teče oněch šest miliard, které tato stanice vybere na koncesionářských poplatcích,“ připomněl Soukup spor z letošního jara. V březnu Soukupa vyzval šéf ČT Petr Dvořák k přímé konfrontaci kvůli tvrzením v Kauzách Jaromíra Soukupa o hospodaření České televize, Soukup kontroval, že k tomu přistoupí jen na půdě Barrandova, ke střetu ředitelů před kamerami tak nedošlo.