ČT k první přímé prezidentské volbě chystá kandidátské debaty, superdebatu i duely

  • ČTK
  • 06. 11. 2012 14:51

Česká televize (ČT) nabídne před přímou volbou prezidenta kandidátské debaty i rozhovory jeden na jednoho s redaktory ČT. V případě, že se o vítězi prezidentské volby bude rozhodovat ve druhém kole, uspořádá ČT dva Prezidentské duely. Informovala o tom mluvčí ČT Michaela Fričová. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo o dva týdny později.

„Historicky první přímé volbě prezidenta České republiky chceme poskytnout odpovídající prostor hodný této významné politicko-společenské události. Voliči potřebují získat zevrubné informace o jednotlivých kandidátech a jejich programech, aby se mohli při své volbě odpovědně rozhodnout,“ uvedl ředitel ČT Petr Dvořák.

ČT připraví čtyři speciální pořady. Pravidelné relace na ČT24 Interview a Hydepark nabídnou volební speciály Interview - prezidentská volba a Hyde park - prezidentský speciál. Zcela novým pořadem budou Prezidentské debaty za účasti tří až čtyř kandidátů, jejichž kombinaci určí los. Skupinové debaty se uskuteční v týdnu od 2. do 9. ledna 2013 v Ostravě, Brně a Praze. Hodinu a půl dlouhé debaty vysílané ve 20.00 nebo o hodinu později bude moderovat Václav Moravec.

V případě, že se o finálním vítězi prezidentské volby bude rozhodovat ve druhém kole, uspořádá ČT dva Prezidentské duely, a to 17. ledna a 24. ledna. „Oba tyto duely se budou vysílat od 20 hodin na ČT1 i ČT24, budou trvat 60 až 90 minut a moderovat je bude Václav Moravec,“ uvedla Fričová.

Všichni kandidáti pak budou společně debatovat v rámci pořadu Prezidentská superdebata, kterou opět povede Moravec. Maximálně dvě hodiny dlouhou debatu ČT odvysílá ve čtvrtek 10. ledna od 20 hodin na ČT1 i ČT24.

Veřejnoprávní televize bude prezidentským volbám věnovat zvláštní pozornost také ve svých pravidelných zpravodajských a publicistických pořadech, jako jsou například Události nebo Události, komentáře. Kandidáti se divákům zároveň představí ve volebních spotech, pro které ČT podle zákona bezplatně poskytne celkem pět hodin vysílacího času.

Kandidátům na budoucího prezidenta ČR se věnují i komerční televize. Nová TV Pětka například vysílá pořad Volejte prezidentovi, který moderuje novinář Petr Skočdopole. Internetová televize Stream.cz zase nabízí pořad Závod o hrad moderátora Pavla Zuny, který s kandidáty netradičně konverzuje při společném sportování.