Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

ČT kompletně vypne analogový signál 30. listopadu 2011, o 7 měsíců dřív proti plánu

Díky omezení souběhu analogového a digitálního vysílání televize ušetří 16 milionů Kč, tvrdí ředitel.

  • ČTK
  • 01. 07. 2011 10:00

Česká televize kompletně ukončí proces digitalizace k 30. listopadu, tedy o sedm měsíců dřív než původně plánovala. Důvodem je omezení reklamy na veřejnoprávní obrazovce, které zřejmě schválí parlament. Na jednání rady ČT to uvedl generální ředitel Jiří Janeček.

Původně měla Česká televize, stejně jako Nova s Primou, skončit analogové vysílání na Jesenicku a Zlínsku až 3é. června 2012, v ostatních oblastech pak letos 11. listopadu. Díky omezení souběhu analogového a digitálního vysílání televize ušetří 16 milionů korun, tvrdí Janeček.

Z reklamy na ČT televize částečně financuje právě přechod z analogového na televizní vysílání. Vysílání reklamy v ČT mělo původně zcela skončit letos 11. listopadu, senátní návrh novely mediálních zákonů počítal s prodloužením termínu, což však poslanecká sněmovna nepřijala. Místo toho hodlá odstranit reklamu z ČT1 a ČT4 a ponechat ji na alternativní ČT2 a zpravodajské ČT24.

Janeček dodal, že po 11. listopadu již nebude právní rámec pro uzavírání smluv pro státní informační kampaň k digitalizaci.

V rámci digitalizace vypnula Česká televize včera 9 velkých a 166 malých analogových vysílačů, z nichž analogově šířila ČT1. Vypnutí sedmi dalších vysílačů, které podle plánu měly ukončit svou činnost, zhruba o čtyři měsíce odloží. ČT2 už analogově prakticky nevysílá.

Podle ČTÚ dosáhlo pokrytí digitálním signálem veřejnoprávního multiplexu ČT letos v březnu téměř 100 procent a u dvou komerčních multiplexů s programy Novy a Primy 90, respektive 86 procent.

V tzv. územních oblastech Brno a Trutnov se včera odmlčel analogový signál ČT, Novy a Primy. V oblasti, která se ponořila do „analogové tmy“, zahrnuje Jihomoravský, Královéhradecký, Pardubický, Liberecký, Středočeský kraj.

Týká se to digitální televize z pozemních vysílačů, ne těch, kteří přijímají signál přes kabel, satelit nebo internet.

Majitelé analogových televizí, kteří televizní signál přijímají přes anténu, mohou přechod vyřešit využitím kabelové nebo satelitní televize, zakoupením set-top-boxu či nového přijímače s vestavěným digitálním tunerem.