Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

ČT koupila práva na vysílání dalších olympiád

Tuzemská veřejnoprávní televize bude vysílat i olympijské hry v letech 2018 a 2020.

Česká televize

Česká televize

Veřejnoprávní Česká televize bude vysílat olympiády minimálně do roku 2020. Jde konkrétně o zimní hry v roce 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu a letní v roce 2020 v japonském Tokiu. Dohodla se na tom s podnikem Discovery Communications, která se letos nově stala majitelem veškerých práv pro celou Evropu na následujících osm let, do roku 2024. Sublicenční balíček zahrnuje také práva k digitální podobě obsahu, tedy k vysílání přes internet. Tuzemská televize vysílá olympijské hry pravidelně do roku 1956. 

„Discovery Communications jsme proto oslovili v podstatě hned v okamžiku, kdy bylo jasné, že evropské veřejnoprávní televize od Mezinárodního olympijského výboru práva nezískají. A právě rychlost v jednání pak byla i jednou z věcí, které nám při domluvách s novým vlastníkem práv pomohly. Česká televize je po Velké Británii (BBC), Holandsku (NOS) a Finsku (YLE) teprve čtvrtou stanicí, která dohodu uzavřela,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Discovery zaplatí Mezinárodnímu olympijskému výboru za práva pro všech padesát evropských zemí a teritorií částku 1,3 miliardy eur, tedy přes 35 miliard Kč. I Česká televize musela vydat nemalé peníze, naznačil ředitel kanálu ČT Sport Jiří Ponikelský: „Prodej veškerých práv od Mezinárodního olympijského výboru soukromé společnosti byl zásadní ranou pro celoevropský televizní trh. A přestože se nám podařilo od Discovery Communications získat práva na vysílání olympijských her levněji oproti jejímu původnímu návrhu, budeme muset v oblasti sportovního vysílání hledat nové úspory.“

Discovery si ve smlouvě vymínila, že Česká televize bude spolupracovat s Eurosportem, kanálem Discovery, který je přístupný za peníze. Ten také dá hry v televizi a na webu. „Discovery a ČT se dohodly na široké společné propagaci živých přenosů,“ uvedla Discovery Communications.