ČT kvůli manipulaci s hlasy v Hyde Parku podá trestní oznámení, rozbor udělal Josef Šlerka

K manipulaci byly zřejmě použity hlasy podezřelé z účasti ve spamovací síti i automatizované hlasy z nakoupených IP rozsahů.

  • ČTK
  • 29. 11. 2012 16:44

Česká televize nechala zpracovat rozbor dat hlasování v pořadu Hyde Park na ČT24. Důvodem je možná manipulace s hlasy v díle ze 4. října s tehdy odstupujícím ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, na kterou v listopadu upozornil programátor Michal Škop. ČT dnes uvedla, že do konce týdne podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

Autorem rozboru je vedoucí Studií nových médií FF Univerzity Karlovy Josef Šlerka - též člen poradního sboru šéfa Českého rozhlasu Petra Duhana -, který dospěl k závěru, že v tomto díle pořadu mohlo být s daty skutečně manipulováno. „Na základě předběžné analýzy můžeme říci, že je více než pravděpodobné, že s hlasováním k pořadu Hyde Park 4. října bylo manipulováno jak v době vysílání pořadu, tak později,“ konstatuje v textu [viz kompletní znění v PDF] Šlerka.

K manipulaci podle něj byly zřejmě použity hlasy podezřelé z účasti ve spamovací síti i automatizované hlasy z nakoupených IP rozsahů. „Proti oběma těmto metodám se ČT neměla v době vysílání možnost efektivně bránit,“ uvedl Šlerka. V souvislosti s podezřením na zmanipulovanou anketu ČT ve druhé půlce listopadu hlasování v Hyde Parku dočasně zrušila.

Hlasování bude podle ČT pozastavené do doby, než se prokáže, zda se skutečně účelově manipulovalo s hlasováním v Hyde Parku, a kdo za případnou manipulací stál. „ČT si je vědoma, že se jedná o velmi složitou záležitost z hlediska technického i právního. Nechce ji nijak podceňovat, a proto se rozhodla předat tuto věc k prošetření odpovědným orgánům,“ uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová.