ČT letos počítá s výpadkem příjmů 200 milionů Kč

Kvůli koronaviru přijde Česká televize o 150 milionů Kč z obchodu a 50 milionů z poplatků.

Česká televize počítá, že ji letos příjmy v letošním roce poklesnou oproti schválenému rozpočtu o zhruba 200 milionů Kč. Z toho 150 milionů bude představovat výpadek z obchodní činnosti a 50 milionů příjmy z koncesionářských poplatků. Důvodem je zejména situace kolem šíření koronaviru. Na dnešním jednání Rady České televize to uvedl finanční ředitel ČT David Břinčil.

V prvním pololetí byl výnos z televizních poplatků nižší zhruba o 43 milionů, výpadek z podnikatelské činnosti činil 100 milionů. Česká televize má pro letošek schválený vyrovnaný rozpočet s příjmy a výdaji 6,76 miliardy. Hlavní příjmovou položkou jsou televizní poplatky, které měly letos přinést asi 5,6 miliardy.

Do konce září chce vedení ČT podle generálního ředitele Petra Dvořáka předložit radě aktualizovaný návrh rozpočtu České televize pro letošní rok. Dodal, že rozpočet letos skončí jako vyrovnaný s tím, že veřejnoprávní podnik by měl mít na účtech na konci roku požadovaných nejméně 1,2 miliardy Kč.

Televize kvůli epidemii přišla na jedné straně o výnosy z reklamy ze zrušených sportovních akcí, jako bylo zrušené mistrovství světa v ledním hokeji, fotbalové Euro nebo odložené letní olympijské hry. Na druhé straně ušetřila za vysílací práva a výrobu pořadů souvisejících s těmito akcemi. Příjmy z koncesionářských poplatků klesly kvůli horší platební morálce koncesionářů i omezení upomínacích akcí kvůli epidemii.

Vedle toho podniku vzrostly náklady v souvislosti s výrobou nových pořadů pro studenty a žáky nebo se spuštěním nového kanálu pro seniory ČT3. Naproti tomu se výroba některých pořadů zastavila nebo omezila.

Sdílejte