ČT má letos rozpočet 7,17 miliardy Kč, skoro o čtvrt miliardy víc než loni

Veřejnoprávní televize zvýší rozpočet o 235 milionů Kč, z poplatků má mít o 30 milionů víc.

  • ČTK
  • 12. 01. 2022 17:50

Česká televize bude letos hospodařit s výnosy a náklady 7,17 miliardy Kč, což je o 235 milionů víc než byl loňský rozpočet. Výběr koncesionářských poplatků má letos stoupnout o 30 milionů na 5,69 miliardy Kč a podnikatelská činnost vynese 901,5 milionu Kč, tedy o 78,4 milionu víc. Uvádí to návrh, který schválila Rada ČT na svém dnešním zasedání.

Rada zvažovala odklad schvalování rozpočtu o měsíc, protože jej chtěla sladit s dlouhodobými podnikatelskými plány. Ty musí vedení televize upravit, protože po schválení novely zákona o DPH loni na podzim si Česká televize bude moci další tři roky nárokovat odpočet DPH na vstupu. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka by se ale v případě odkladu rozpočtu management dostal do nepříjemné situace, protože by nemohl například zadávat výrobu pořadů, na kterou je letos určeno 2,35 miliardy Kč. „Posouvání rozpočtu je nezodpovědné a staví nás do velmi nekomfortní situace,“ uvedl během jednání rady.

Česká televize letos plánuje zvýšení mzdových nákladů o 112 milionů na 2,337 miliardy Kč. Mzdy by měly vzrůst zhruba o 3,5 %. Investice se plánují ve výši 380 milionů Kč, mají tedy být o 65 milionů nižší než loni, loňský objem navýšil přesun některých investic z roku 2020.

Čerpání z fondu koncesionářských poplatků, který vedle výběru poplatků v daném roce obsahuje i nevyčerpané prostředky z minulosti, se má letos zvýšit o 176 milionů na 6,236 miliardy Kč.

Rada naopak o měsíc odložila projednávání dlouhodobých plánů na roky 2022 až 2024. V těch vedení ČT mimo jiné počítá s vybudováním nové budovy zpravodajství na Kavčích horách za 350 milionů Kč. Výstavba by měla trvat dva až tři roky a po letošní přípravě by začala zřejmě příští rok. Investici má umožnit právě prodloužení výjimky na vyšší odpočet DPH.