Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

ČT mění zahraniční zpravodaje v Belgii, USA, Německu, Polsku, Rusku a na Slovensku

Česká televize letos obmění šest stálých zahraničních zpravodajů - v Belgii, Spojených státech, Německu, Polsku, Rusku a na Slovensku. „Důvodem je uplynutí standardního čtyřletého období, objektivní potřeby redakce zpravodajství případně subjektivní důvody jednotlivých reportérů,“ uvedl ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal.

  • Evu Pláničkovou po třech letech v Berlíně nahradil od 1. července Martin Jonáš.
  • Nástupcem Evy Hrnčířové se od 1. září stane Bohumil Vostal.
  • Olgu Bakovou v Bratislavě vystřídá od 1. září David Miřejovský.
  • Pavla Vondru v Moskvě nahradí od 1. září Miroslav Karas, který opouští svůj post v Polsku.
  • Zpravodajem ve Varšavě se rovněž od 1. září stane Josef Pazderka, zkušený reportér, který působil jako stálý zpravodaj v Moskvě.
  • K závěru roku 2012 se po prezidentských volbách v USA počítá s výměnou na postu zpravodaje ve Washingtonu – Michala Kubala nahradí Martin Řezníček.

Výměna se týká většiny stálých zpravodajských míst ČT v zahraničí. Střídání se děje v průběhu letních prázdnin. Místa, kde stálí zpravodajové působí, podle televize odráží historický vývoj nebo snaha být ve srovnání s ostatními tuzemskými médii unikátní. Zároveň mají mít taky možnost vyjíždět do vzdálenějších oblastí v tom kterém regionu.

„Tímto způsobem se redakce zpravodajství ČT snaží minimalizovat náklady, které jsou ve srovnání s několikrát měsíčně vysílanými zvláštními zpravodaji z Prahy výrazně nižší,“ tvrdí vedení zpravodajství.

NOVÍ STÁLÍ ZPRAVODAJOVÉ ČESKÉ TELEVIZE

Martin Jonáš, editor Horizontu, redaktor zahraniční redakce
Vystudoval mezinárodní studia na FSV UK v Praze a politologii na Humboldt-Universität zu Berlin. Na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky UK přednáší politickou geografii. Od roku 2005 pracoval v zahraniční redakci televize Nova, od roku 2007 působí jako reportér v zahraniční redakci ČT.

David Miřejovský, editor Horizontu, redaktor zahraniční redakce
Vystudoval FSV UK, obor žurnalistika (2002) a FMK UTB Zlín, obor Marketingové a sociální komunikace (2005). V zahraniční redakci ČT od roku 2002.

Bohumil Vostal, redaktor zahraniční redakce
Vystudoval mediální studia na FSV UK a Institut politické žurnalistiky na Georgetown University ve Washingtonu. Pracoval v české redakci BBC, od roku 2005 v České televizi.

Josef Pazderka, redaktor zahraniční redakce
Vystudoval historii na FF UK (1999) a rozvojová studia na Oxford Brookes University (2003). Pracoval ve Společnosti Člověk v tísni, od roku 2005 v České televizi. V letech 2006 až 2010 byl zpravodajem ČT v Rusku

Miroslav Karas, zpravodaj ČT v Polsku
Vystudoval žurnalistiku na UK. Pracoval v Českém rozhlase, od roku 1998 v ČT jako zpravodaj v Polsku.

Martin Řezníček, vedoucí zahraniční redakce
V roce 2002 vystudoval masovou komunikaci se zaměřením na mezinárodní studia na FSV UK. Od roku 2000 pracoval v Praze a Londýně v české redakci BBC, od roku 2006 pak v zahraniční redakci ČT, kterou od roku 2008 vede.