V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

ČT na satelitu rozjíždí ČT2 HD a test Ultra HDTV

V přespříštím roce 2016 má začít v HD vysílat i zpravodajská ČT24.

Česká televize dneškem 16. prosince začíná přes satelit šířit svůj program ČT2 ve vysokém rozlišení obrazu (HD). Přes družici už v HD vysílají programy ČT1 a ČT Sport. Od přespříštího roku 2016 by měla být satelitní nabídka rozšířena i o program ČT24 HD.

Rok 2016 přitom má být technologickým přelomem: tehdy Česká televize hodlá své programy přestat vysílat v dosavadní normě digitální televize DVB-S a přejít na vyspělejší normu DVB-S2, převážně právě v rozlišení HD. Prostřednictvím satelitu šíří ČT své programy od roku 1997.

ČT2 v HD přichází se změnou operátora, který pro Českou televizi satelitní vysílání zajišťuje. Vítězstvím v nedávném tendru se jím staly České radiokomunikace. Oficiálně zahájí družicový provoz programů ČT až 1. ledna 2015, do té doby půjde o test a ČT1 HD a ČT Sport HD budou zároveň vysílat na svých dosavadních kmitočtech. Od ledna budou už všechny tři programy ČT v HD k dispozici na jednom místě, a to na satelitu Astra 3B na pozici 23,5° východně, jako dosud.

Na dosavadním kmitočtu budou stávající programy k dispozici beze změny až do konce roku.

Zkouší se Ultra HDTV

Na satelitu Astra 3B na zmíněné pozici navíc v pondělí započalo testování Ultra HDTV, rozlišení obrazu čtyřikrát detailnějšího než HD. Spolu s Českými radiokomunikacemi a Českou televizí se ho účastní Rozhlas a televize Slovenska.

„Zavedení Ultra HD bude mnohem rychlejší než HD,“ prohlásil za ČT její technický ředitel Ivo Ferkl.

Radiokomunikace s Českou televizí společně ozkoušely Ultra HDTV také v pozemním vysílání. K 30. listopadu ukončily půlroční test technologie, která v normě DVB-T2 - namísto současné DVB-T - umožní efektivněji využít kmitočtového spektra, jinými slovy zařadit do pozemních televizních sítí programy v rozlišení HD či dokonce Ultra HDTV.

Norma DVB-T2 by podle předpokladů Radiokomunikací mohla přinést až deset programů v HDTV nebo až tři programy v Ultra HDTV v jednom multiplexu.