Vaculík bude školský ombudsman, v seriálu ČT

Nový desetidílný seriál napsal Tomáš Feřtek, režírují ho Tereza Kopáčová a Tomáš Mašín.

  • ČTK
  • 20. 10. 2020 11:50
Pavel Řezníček a Lukáš Vaculík v chystaném seriálu České televize Ochránce. Foto: ČT

Pavel Řezníček a Lukáš Vaculík školský ombudsman Aleš Pelán v chystaném seriálu České televize Ochránce. Foto: ČT

Česká televize točí seriál OchránceLukášem Vaculíkem v roli školského ombudsmana, který v něm řeší situace inspirované skutečnými událostmi. Desetidílný seriál se zabývá případy, jako jsou například vražda učitelky či sexuální obtěžování žáků. Ochránce vzniká v tvůrčí producentské skupině Michala Reitlera, jež stojí za dvojdílnými televizními filmy MetanolDukla 61 nebo za seriály Most! či Případy 1. oddělení.

Hlavní postava, školský ombudsman Aleš Pelán se často angažuje navzdory zavedeným zvyklostem. Zastává se lidí, kteří se ve školství dostanou do úzkých. „Úkolem hlavního hrdiny je ochránit, tedy zjistit, kdo je viník, kdo je agresor, nebo kde se stala příčina v prostředí, v němž jsou děti i dospělí oběťmi častěji, než si připouštíme. Mezi rodiči, učiteli i studenty a žáky jsou každodenní nenápadní hrdinové. Vyzdvižení jejich příběhů a zastání se těch, co tlačí větší náklad, než unesou, jsou cíle našeho seriálu,“ uvedl producent Reitler. „Budu rád, když se diváci dozvědí, že funkce školského ombudsmana reálně existuje, a že se na ni mohou v případě potřeby obrátit,“ dodal Vaculík.

Podobně jako v Metanolu i v Ochránci Lukáše Vaculíka režíruje Tereza Kopáčová. Druhým režisérem série je Tomáš Mašín, na scénářích Tomáše Feřteka se podílel Matěj Podzimek. Vedle Vaculíka se před kamerou objeví Pavel Řezníček, Jaroslav Plesl, Iveta Dušková, Barbora Kodetová Šporclová, Martha Issová, Vanda Hybnerová, Petra Hřebíčková, Miroslav Vladyka nebo Jan Čenský. Ochránce naváže na kriminální minisérie a seriály Místo zločinu Ostrava, ZrádciVysoká hra natočené podle skutečných událostí a uvedené na začátku letošního roku.