Prostřednictvím České televize připomínáme události z 25. února 1948 v Československu, co jim předcházelo a co následovalo. Doporučujeme úvodní část nového cyklu Rudí prezidenti, dva díly před časem uvedené série České století – Všechnu moc lidu Stalinovi a Zabíjení soudruha a film In nomine patris, o umučení faráře Josefa Toufara. Zemřel přesně 25. února 1950.

ČT natáčí podle scénáře Josefa Klímy třídílný film o novinářích

Režisér Dan Svátek v kufru vozu. Foto: ČT

Režisér Dan Svátek v kufru vozu. Foto: ČT

Režisér Dan Svátek začal pro Českou televizi natáčet třídílnou sérii o novinářích Reportéři a ti druzí, podle scénáře Josefa Klímy, s Terezou Voříškovou coby dvacetiletou elévkou a Jiřím Bartoškou jako ostříleným reportérem v hlavních rolích.

„Josef Klíma vybral pro televizní cyklus jeden z nejpozoruhodnějších osudů, s nimiž se jako dlouholetý novinář setkal, přičemž podobnost se skutečnými postavami současného mediálního prostředí je opravdu čistě náhodná,“ uvedla kreativní producentka a dramaturgyně díla Marča Arichteva.

V sérii dále hrají Jan Plouhar (fotoreportér), Václav Jiráček (kariéristický šéf vydavatelství), Tomáš Töpfer (rozvážný šéfredaktor), Markéta Hrubešová, Kateřina Brožová, Dana Batulková, Martin Finger, Hynek Čermák a Jan Novotný.