Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

ČT po stížnostech diváků nechá kanály Déčko a Art šířit v síti 3 Radiokomunikací

Dosah signálu ČT Déčko a ČT Art v síti 3. Grafika: České Radiokomunikace

Dosah signálu ČT Déčko a ČT Art v síti 3. Grafika: České Radiokomunikace

Generální ředitel České televize Petr Dvořák dnes kontrolní Radě ČT představil řešení problémů s nedostatečným signálem nových veřejnoprávních kanálů Déčko a Art. Na základě dohody s Českými Radiokomunikacemi jsou ode dneška součástí sítě 3, jako tzv. převzaté vysílání. Radní to považují za “definitivní řešení problému”.

Česká televize tak teprve nyní plní podmínku celoplošného zásahu svých dvou nových kanálů. Ty dosud dosahovaly ke zhruba 80 % lidí (informace televize, provozovatele sítě a regulátora se různily), zmíněná síť 3 sahá k 95,7 % obyvatel Česka.

Radiokomunikace ji provozují prostřednictvím dceřiné firmy Czech Digital Group. Šíří v ní celoplošně programy Prima Love, Prima Zoom, TV Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV a Active TV, ve vybraných regionech pak Sport 5, TV Zak, TV Polar, Jihočeskou TV, V1 a TV Morava a dále Rádio Proglas.

Přechodem do nové sítě veřejnoprávní televize nepřímo přiznala, že dosavadní šíření počínaje 31. srpnem prostřednictvím Regionální síti 7 společnosti Progress Digital Radima Pařízka nebylo dostatečně kvalitní. Vyžadovalo složitější přelaďování a nastavování antén.

To naopak u sítí Radiokomunikací hrozit nemá. “Při nastavení příjmu z multiplexu 3 odpadá jakákoli manipulace s anténou. Na většině přístrojů (s tunerem DVB-T) tedy proběhne doladění nových kanálů automaticky,” slibuje mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Ředitel Dvořák tvrdí, že zařadit dětský a kulturní program – vysílají na týchž kmitočtech – do Pařízkovy nehotové sítě “bylo v danou chvíli jediné legislativně, technicky i ekonomicky dostupné řešení”, nevysvětluje ale, proč se “možnost mnohem širší spolupráce s Českými Radiokomunikacemi” otevřela až měsíc a týden po spuštění nových kanálů, poté, co si na špatný příjem stěžovala řada diváků.

To, jak šéfa ČT citovaly v oficiální zprávě Radiokomunikace, naznačuje, že ČT vloží peníze do dalších oblastí, které dominantní operátor signálu v Česku propaguje a do nichž chce investovat – totiž hlavně do standardu digitální televize DVB-T2, jímž chtějí časem nahradit stávající DVB-T. Dvořák totiž řekl, že strategické spojenectví s Radiokomunikacemi televizi “hlavně pomůže stanovit reálné cíle dalšího rozvoje terestrického vysílání, a to včetně rozvoje nových vysílacích standardů, jako je DVB-T2”.

Veřejnoprávní instituce neplatí nic navíc, aspoň zatím. “Náklady na šíření signálu ČT Déčko a ČT Art se v tuto chvíli nijak nenavyšují, zařazení převzatého vysílání obou kanálů do multiplexu 3 je pilotním projektem širší strategické spolupráce ČT a Českých Radiokomunikací. Jednání o případné smlouvě teprve započala,” sdělila Médiáři mluvčí televize.