ČT obmění šest postů zahraničních zpravodajů

Česká televize mění lidi ve Varšavě, v Bratislavě, Berlíně, Bruselu, Londýně a Washingtonu.

Česká televize připravuje na rok 2022 pravidelnou výměnu na postech zahraničních zpravodajů. Změny se budou týkat korespondentů v celkem šesti městech – ve Varšavě, v Bratislavě, Berlíně, Bruselu, Londýně a ve Washingtonu. K prvnímu přesunu, v Polsku, dojde zjara, další nastanou v druhé polovině roku.

První obměna obsazení zpravodajského týmu nastane v březnu ve Varšavě. Lukáše Mathé nahradí dosavadní reportér zahraniční redakce Andreas Papadopulos. „V Polsku se teď toho děje opravdu hodně – od sporu o důl Turów a stav právního státu v zemi – až po aktuální krizi na hranicích s Běloruskem. Bude mi ctí nejen tyto události zprostředkovávat divákům České televize,“ uvedl Papadopulos. Z Polska v minulosti reportovali Miroslav Karas nebo Josef Pazderka.

Bohumil Vostal

Bohumil Vostal se přesune z Británie do USA

Další střídání jsou naplánována na léto, dosavadního korespondenta ve Washigtonu Davida Miřejovského po čtyřech letech nahradí Bohumil Vostal, který se tak přesune z evropského kontinentu do Spojených států amerických. „Vážím si příležitosti stát se zpravodajem ČT ve Washingtonu. USA jako stále největší světová velmoc zažila v posledních letech turbulentní období, přičemž události v americké politice, společnosti a ekonomice zásadně ovlivňují mezinárodní dění a bezesporu mají dopad i na Česko. Po téměř deseti letech strávených na zpravodajských postech v Bruselu a Londýně, kdy jsem se věnoval popisování transatlantických vztahů převážně z evropského pohledu, tedy v rámci NATO, partnerství EU-USA a speciálního vztahu s pobrexitovou Británií, pro mě bude přesun do Washingtonu vítanou změnou a jedinečnou novinářskou příležitostí, kterou vnímám s pokorou,“ uvedl Vostal.

Petr Obrovský

Petr Obrovský se přesune z Bratislavy do Belgie

V souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě Evropské unie bude informace z Bruselu nově přinášet Petr Obrovský, jenž dosud působil v Bratislavě. Stávající bruselský korespondent Lukáš Dolanský bude ale pomáhat pokrývat agendu EU i v době, kdy nastoupí jako nový zpravodaj ve Spojeném království.

„Čtyři roky intenzivního zpravodajského života v Bruselu pro mě bylo splněním snu. Vždycky jsem toužil přímo v centru evropské politiky zažít to novinářské ‚být u toho‘. A sen se mi splnil vrchovatě: s brexitem, se spory o vládu práva, s covidovou a ekonomickou krizí, s audity českého premiéra, s evropskými volbami, s nekonečnými nočními summity. Když se pak objevila možnost pokračování ve zpravodajské práci ve Velké Británii, neváhal jsem ani chvíli. Británie v současné pobrexitové době je rozhodně regionem plným pulzujících témat. S pokorou se tak budu snažit navázat na skvělou práci kolegy Bohumila Vostala, který zažil samotný brexit v Londýně na vlastní kůži,“ řekl Dolanský.

Lukáš Dolanský

Lukáš Dolanský se přesune z Bruselu do Londýna

Změna se dotkne také postů v Bratislavě a v Berlíně. Ze slovenské metropole bude diváky informovat redaktor a moderátor Jan Šilhan, německým korespondentem se stane zkušený reportér a expert na německy mluvící země Pavel Polák. Nahradí tak Martina Jonáše, který se vrátí zpět do vlasti. Beze změny zůstávají zpravodajské posty v Turecku, Rusku, Číně, Izraeli a ve Francii.

Česká televize disponuje sítí 11 zahraničních korespondentů, a zastává tak pozici lídra na poli zahraničního zpravodajství mezi tuzemskými médii.