Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

ČT odvysílá všechny řady dánského seriálu Zločin a švédské Milénium

Oceňovaná dánská série Zločin (v originále Forbrydelsen), jejíž první řada skončila v neděli na ČT2 odvysíláním posledního, dvacátého dílu, má na obrazovkách České televize pokračovat na podzim druhou řadou. Médiáři to řekl programový ředitel veřejnoprávní televize Milan Fridrich.

Přesný čas vysílání zatím neurčil, diváci by měli ale počítat s pozdním časem jako dosud, po desáté večerní – podle Fridricha jde o složitější dílo, které by masové publikum nepřilákalo, nicméně televize hodlá brát ohled především na to, že v seriálech se mohou objevit násilné scény, které by před 22. hodinou neobstály před radou pro vysílání.

Příběh se točí kolem policistky Sarah Lundové, která v první řadě, natočené v roce 2007, řešila vraždu mladé gymnazistky, jejíž vyšetřování zasahovalo do předvolebního boje o kodaňský magistrát. Druhá vznikla v roce 2009, pojednává o vyšetřování vražd v armádě v Afghánistánu.

“Dokoupíme všechny,” odvětil Fridrich na dotaz Médiáře, jestli se počítá i s třetí řadou, natočenou loni. Ta má být poslední, jak nedávno prohlásil autor knižní předlohy úspěšného cyklu Soren Sveistrup. Chce se prý vyhnout tomu, že celý příběh sklouzne k naprosté předvídatelnosti: “Nechci, aby to skončilo jako Taggart.” Cyklus se dočkal amerického remaku pod názvem The Killing.

Podle analytika ČT Milana Krumla je Zločin jednou z nejvýraznějších současných ukázek prolínání filmových a televizních tvůrčích postupů. Britský The Daily Record ho označuje za největší dánský export po Carlsbergu a Hansi Christianu Andersenovi.

Fridrich dnes také řekl, že ČT chystá do vysílání třídílnou švédskou minisérii Milénium podle Stiega Larssona, tedy na sebe navazující filmy Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Všechna zmíněná skandinávská díla tu mají jít v českém dabingu.