Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

ČT otestuje hybridní vysílání, chce dostat videoarchiv do televizorů

Do konce roku slibuje Česká televize zpřístupnit online archiv se čtyřmi a půl lety své tvorby přes televizní obrazovky.

Česká televize vstupuje do další fáze digitalizace televizního vysílání, začala připravovat tzv. hybridní vysílání. Po vybudování dvou digitálních kanálů ČT24 (startoval v květnu 2005) a ČT4 (únor 2006) chce umožnit každému divákovi pouštět si z vysílání či online archivu pořady podle svého výběru.

Využije k tomu systém HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), která je od loňského června oficiální evropskou platformou pro televizní služby na vyžádání. Umožňuje dávat online textové zprávy k vysílání, listovat aktuálním zpravodajstvím, sledovat doplňkové informace a především si pouštět pořady z archivu.

„Rozhodli jsme se v co nejkratší době otestovat vysílání videoarchivu ČT na platformě HbbTV, v níž už vysílá německá veřejná služba ARD, ZDF nebo soukromá ProSiebenSat1. Pořady, které mají možnost diváci České televize sledovat z archivu na internetu, se brzy experimentálně objeví také na vybraných chytrých televizorech, které HbbTV umí,“ sdělil Médiáři Milan Fridrich, výkonný ředitel nových médií ČT, který má projekt na starosti.

Veřejnoprávní televize zpřístupňuje ve svém online archivu víc než čtyři a půl roku původní televizní tvorby. Ta by měla být zprvu dostupná přes kabel. „Hybridní vysílání otestujeme jak v ČR, tak na Slovensku v síti kabelových televizorů,“ přiblížil Fridrich, „v první fázi chceme zjistit, o co mají diváci v takovém modelu vysílání největší zájem a najít optimální vizuální a dramaturgický model, v druhé pak které doplňkové služby prosazovat přednostně. Věřím, že do konce letošního roku budeme optimální model ČT v HbbTV mít.“

Česká televize se podle šéfa nových médií inspiruje na německém, francouzském nebo britském trhu, kde podobné služby mění chování diváků a propojují televizní služby s novými médii - tablety, počítači a mobily.

Platforma HbbTV umožňuje kombinovat klasické vysílání s "internetovou" vrstvou. Foto: ČT

Platforma HbbTV umožňuje kombinovat klasické vysílání s ‚internetovou‘ vrstvou. Foto: ČT

Na obrazovce lze díky HbbTV zároveň sledovat vysílání i listovat archivem. Foto: ČT

Na obrazovce lze díky HbbTV zároveň sledovat vysílání i listovat archivem. Foto: ČT

„Na obrazovce může současně běžet pořad, který si divák zmenší jako v počítači a koukne na aktuální zprávy, počasí nebo sportovní výsledky. Může současně sledovat vysílání i listovat archivem pořadů. V archivu, když si vybere pořad, najde k němu veškeré informace. Může si jej pustit nebo projet rychloposuvem,“ vypočítává funkce nové platformy Fridrich.

Zdůrazňuje přitom, že podobně jako u aplikací do mobilů je pro televizní model klíčová jednoduchost a intuitivnost ovládání.

„Plnění schématu archivními snímky a hrátky se schématem samotným nebudou nutné, neboť divák si je najde kdykoliv bude chtít ve své televizní videotéce. Přežijí jen ty televize a společnosti, které budou umět vyrábět dobré pořady.“

Ač televize oznamuje test další novinky, stále ještě neuvedla avizovaný widget pro televizory Samsung, který si bude umět také „sahat“ do online archivu a jehož uvedení slibovala na leden 2011. O podobných službách jedná také s dalšími výrobci.

Takto má vypadat online archiv pořadů iVysílání v aplikaci pro televizory Samsung. Foto: ČT

Takto má vypadat online archiv pořadů iVysílání v aplikaci pro televizory Samsung. Foto: ČT