ČT podruhé uhnula Nově, prezidentský duel uvede už v neděli. Babiš tam nepřijde

Česká televize dá Prezidentský duel v neděli večer, Nově zůstal původní čtvrteční termín.

Andrej Babiš před novináři. Foto: TV Nova

Debata na Nově byla jedinou před prvním kolem volby, do které Andrej Babiš přišel. Foto: TV Nova

Stejně jako před prvním kolem prezidentské volby ustoupí veřejnoprávní Česká televize komerční Nově. Obě plánovaly duel finalistů Petra PavlaAndreje Babiše (ANO) na čtvrtek 26. ledna od osmi večer, dnes ale ČT oznámila, že ho odvysílá už v neděli 22. ledna. Televizi Nova tak zůstal původní čtvrteční termín. Ten ještě v sobotu ČT veřejně prosazovala. Stejně jako před prvním kolem jí ale nepotvrdili oba kandidáti - Pavel řekl ano, Babiš že si to rozmyslí. Nova má podle mluvčí Barbory Dlabáčkové potvrzenou účast obou kandidátů.

„Andrej Babiš přijal účast ve čtvrteční předvolební debatě komerční televize a Petr Pavel u nás. Vzhledem k významu volby vnímáme jako důležitější, aby diváci viděli společnou debatu obou kandidátů, než abychom trvali na čtvrtečním termínu s jasným rizikem neúčasti jednoho z nich. A protože odmítáme dělat z předvolební debaty souboj televizí, uvedeme Prezidentský duel v neděli,“ sdělil dnes ředitel divize zpravodajství a sportu ČT Zdeněk Šámal.

Ani tak si veřejnoprávní televize Babišovu účast nezajistila. Bývalý premiér dnes agentuře ČTK sdělil, že se debaty v ČT nezúčastní. Dál Babiš uvedl, že se zúčastní diskusí v Deníku, Blesku, CNN Prima News a televizi Nova. Na pozvání České televize do duelu s Pavlem Babiš na své sobotní tiskové konferenci odvětil: „Debatám se nebráním, ale pokud ta debata má být dva na jednoho, jak to bylo vždycky zvykem u vás, budu o tom přemýšlet.“

„Stále platí, že je Česká televize připravená uspořádat profesionálně vedenou nestrannou debatu tak, jako ji uspořádala před druhým kolem minulé prezidentské volby, kdy se jí vysílaný Prezidentský duel mezi Milošem ZemanemJiřím Drahošem stal s 2,7 milionu diváků nejen nejsledovanějším pořadem roku na celém televizním trhu, ale i nejsledovanější politickou debatou v historii měření sledovanosti. Pozvánka pro Andreje Babiše je tedy platná až do začátku nedělního vysílání,“ uvedla dnes mluvčí ČT Karolína Blinková.

Televizní debaty na příští týden

Prezidentský duel se stejně jako Prezidentská Superdebata před prvním kolem bude vysílat z budovy Národního muzea, a to na programech ČT1 a ČT24 v neděli od 20.10. Moderovat bude opět Martin Řezníček.

Ve středu 25. ledna od 20.15 odvysílá svou diskusi Hledá se prezident televize Prima a její zpravodajská CNN Prima News, účast v ní potvrdili Babiš i Pavel. Střet ve studiu s diváky v publiku budou opět moderovat Terezie TománkováPetr Suchoň.

A ve čtvrtek by měl proběhnout finální televizní duel Cesta na Hrad: Poslední debata na Nově, od 20.00 do 21.30. Televize Nova navíc na obrazovkách hodlá obsadit i pondělní a úterní večer - na oba má totiž připraveny rozhovory Cesta na Hrad: Jeden na jednoho s každým z finalistů zvlášť. Půlhodinová interview mají na hlavním kanálu Novy startovat vždy ve 20.00. Jak duel, tak rozhovory měl původně uvádět Rey Koranteng. Dnes Nova oznámila, že Koranteng provede duelem, ale rozhovory bude moderovat Bára Divišová. V pondělí 23. ledna půjde interview s Babišem a v úterý 24. ledna s Pavlem.

Rey Koranteng. Foto: TV Nova

Finální televizní debatu před volbou opět uvede Rey Koranteng. Foto: TV Nova

Druhé kolo volby prezidenta se uskuteční v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna.

Před prvním kolem volby se Babiš účastnil pouze televizní debaty tří kandidátů s nejvyššími preferencemi na Nově. Do diskuse všech devíti uchazečů na ČT nedorazil a neúčastnil se ani debaty tří favoritů na Primě.

Duely proběhnou také na webech

První duel obou kandidátů nabídne už tuto středu 18. ledna od 11.00 zpravodajský web Deník.cz. Dvacetiminutovou živou debatu Prezidentský souboj povede reportérka Kateřina Perknerová.

Ve čtvrtek 19. ledna v 9.30 bude následovat hodinový duel ve studiu Blesku, moderovat ho bude Vera Renovica.

Debatu před druhým kolem plánuje také iDnes.cz z vydavatelství Mafra. Oba kandidáty si zve také Seznam.cz, provozovatel webů Seznam ZprávyNovinky.cz, ten ale o konečné formě zatím nedal konkrétní informaci.