Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Ententýky na ČT1 vystřídá od 9. ledna Tajemství rodu, dokumentární cyklus z BBC

Převzatý formát televize nasadí do vysílání od 9. ledna do 3. dubna, vždy ve středu od 21.00, v čase, v němž nyní dává seriál Ententýky.

  • ČTK
  • 04. 12. 2012 13:37

Česká televize (ČT) bude od 9. ledna příštího roku vysílat nový dokumentární cyklus Tajemství rodu, ve kterém známé osobnosti pátrají po minulosti svých předků. V pořadu převzatém z britské BBC, kde patří k nejsledovanějším dokumentárním sériím, se mimo jiné představí herečky Tereza Kostková a Květa Fialová, spisovatel Michal Viewegh nebo hudebník David Koller.

ČT nový formát přiblížila na dnešní tiskové konferenci. Do vysílání ho nasadí od 9. ledna do 3. dubna, vždy ve středu od 21.00, v čase, v němž nyní vysílá původní vztahový seriál Ententýky (poslední díly mají jít 5., 12. a 19. prosince, s pokračováním ČT nepočítá).

Vzniklo 13 hodinových dokumentů, na jejichž natáčení se podílelo několik režisérů včetně Olgy Sommerové nebo Karla Smyczka. Podle dramaturgyně Věry Krincvajové se zážitky účinkujících osobností při putování po stopách svých předků dotknou i diváků. „Nejsou to jenom soukromé dějiny našich hlavních představitelů, ale vykukují z toho emoce a situace, které se možná týkaly předků i našich diváků,“ řekla Krincvajová.

Ta byla v minulosti v televizi přímo zaměstnaná, v září 2005 nastupovala jako šéfka marketingu a komunikace České televize, předtím řídila propagaci hlavího města Prahy. V 90. letech dělala Krincvajová ve zpravodajství ČT, později vedla redakci talk & life na TV Nova, pod níž spadal i program Volejte řediteli. Z Novy odcházela v roce 2003.

Podle britské licence z roku 2004

Vzhledem k licenci od BBC musela ČT dodržovat určitá pravidla spjatá s pořadem. „Pro mě to bylo dost náročné, protože já jsem zvyklá být sama svobodná,“ řekla Sommerová, která režírovala díl s moderátorkou Ester Janečkovou. „Pro mě bylo důležité, aby v každém tom díle byly historické informace, na čemž právě trvala BBC,“ uvedla režisérka, která se při natáčení s Janečkovou zabývala tématem holocaustu.

Z dalších osobností se v pořadu představí kazatel Tomáš Halík, frontman hudební skupiny Gipsy.cz Radoslav Banga, spisovatelka Halina Pawlowská, herci Veronika Freimanová a Viktor Preiss, moderátorka Jolana Voldánová, architekt David Vávra a moderátor Karel Šíp, který se prý dozvěděl doslova šokující zjištění. „Nebudu nic prozrazovat, ale ze strany tatínka jsem se dozvěděl věci, které se mnou málem sekly,“ řekl s úsměvem Šíp.

Autorem pořadu je Alex Graham, který jej považuje za jedno ze svých nejlepších děl. „V životě jsem nevymyslel mnoho formátů, ale tento se mi povedl,“ řekl Graham. Pořad je podle něj náročný v tom, že zatímco štáb musí vědět absolutně všechno o příběhu, celebrita nesmí vědět vůbec nic. Plánování a utajování faktů před konkrétní osobností je velice náročné. „Je to mnohem obtížnější formát, než většina lidí soudí,“ uvedl.

Televize BBC začala pořad, který se v originále jmenuje Who do you think you are? (Kdo si myslíš, že jsi?), vysílat v roce 2004. Po stopách svých předků se v něm vydali například bývalá modelka Jodie Kiddová, která díky show objevila svou aristokratickou minulost, nebo autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová. Aktuálně se v Británii vysílá devátá série, ve které účinkuje třeba herečka Alex Kingstonová známá ze seriálu Pohotovost.