Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

ČT uvádí série Svět pod hlavou, Bohéma, Nádraží

Hned od prvního lednového týdne 2017 nasazuje Česká televize novinkové seriály.

V pondělí 2. ledna po 20. hodině měly na ČT1 premiéru cykly Svět pod hlavou a následně Trpaslík. Komediální cyklus Trpaslík Jana Prušinovského a Petra Kolečka si přitom svou premiéru odbyl minulý týden na webu, kde má momentálně přes 300.000 zhlédnutí, při prvním uvedení v televizi ho v pondělí po 21. hodině vidělo 1,2 milionu lidí starších patnácti let, první díl Světa pod hlavou předtím dokonce 1,65 milionu diváků.

Svět pod hlavou

Svět pod hlavou: Ivan Trojan a Václav Neužil. Foto: Česká televize

Svět pod hlavou: Ivan Trojan a Václav Neužil. Foto: Česká televize

Desetidílný seriál Svět pod hlavou režisérů Marka Najbrta a Radima Špačka přemístí Václava Neužila alias policistu Filipa Marvana, ze současnosti o 43 let v čase nazpátek, v důsledku kómatu po autohavárii. Jde o sérii podle scénáře Ondřeje Štindla, předlohou byl britský seriál z BBC Life on Mars. V kriminálních příbězích ze severních Čech 80. let vedle Neužila výrazně hraje Ivan Trojan, dál Judit Bárdos, také Jan Budař, Tomáš Jeřábek, Václav Kopta, Kryštof Hádek či Marek Daniel. Dílo vzniklo v koprodukci České televize (kreativní producent Michal Reitler), firmy Bionaut (Vratislav Šlajer) a slovenské televize Joj, která ho uvádí taktéž o pondělcích, jen zhruba o půl hodiny později.

Nádraží

Skečová show Nádraží: Martin Finger a Ondřej Sokol. Foto: Česká televize

Skečová show Nádraží: Martin Finger a Ondřej Sokol. Foto: Česká televize

Od 4. ledna každou středu ve 22.00 po dobu šesti týdnů nabídne ČT2 komediální skečový pořad Nádraží. V něm muži známí z pořadu Partička televize Prima Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Igor Chmela a k tomu Martin Finger alternují v padesáti různých rolích z prostředí železnice a vlakového nádraží. Celý šestidílný cyklus se natáčel v reáliích české železnice, nejvíc v prostorách Hlavního nádraží v Praze, téměř za neomezeného provozu. Za ČT na novince jako kreativní producentka dělala Kateřina Ondřejková.

Bohéma

Bohéma: Vladimír Javorský jako Vlasta Burian. Foto: Česká televize

Bohéma: Vladimír Javorský jako Vlasta Burian. Foto: Česká televize

V neděli 15. ledna od 20 hodin se na obrazovkách ČT1 objeví cyklus Bohéma. Šestidílná série líčí osudy českých filmových herců od konce 30. let do roku 1953, vyprávěné z roku 1968 scenáristou barrandovského studia. Režíroval Robert Sedláček, scénář psala Tereza Brdečková, kreativním producentem za ČT byl Jan Štern. Hrají Vladimír Javorský (jako Vlasta Burian), Saša Rašilov (coby Oldřich Nový), Michal Dlouhý (hraje Zdeňka Štěpánka), Jaroslav Plesl (ztvárnil Miloše Havla), Judit Bárdos či David Novotný.

Četníci z Luhačovic

Četníci z Luhačovic: Pavel Zedníček, Karel Dobrý, Martin Donutil. Foto: Česká televize

Četníci z Luhačovic: Pavel Zedníček, Karel Dobrý, Martin Donutil. Foto: Česká televize

Počínaje 6. lednem budou pátky od 20.00 na ČT1 patřit sérii historických detektivek z počátků první republiky pod názvem Četníci z Luhačovic. Celkem dvanáct příběhů z doby hned po první světové válce navazuje svou stylizací na populární a často reprízované Četnické humoresky. Autorem a scenáristou výpravného dobového seriálu z produkce ČT Brno je Petr Bok, scénář s ním psal Tomáš Feřtek. Režírovali Biser Arichtev, Peter Bebjak, Dan Wlodarczyk, za Českou televizi byl kreativním producentem Jan Maxa. Hrají Pavel Zedníček, Robert Jašków, Karel Dobrý, Jiří Langmajer, Robert Hájek, Martin Donutil, Lukáš Vaculík či Vica Kerekes

Další série

V nadcházející sezoně přijde Česká televize také s pokračováním Labyrintu režiséra Jiřího Stracha, tým majora Remeše (Jiří Langmajer) bude v sedmidílné sérii řešit komplikovaný případ vraždy mladé dívky. 

Ondřej Vetchý a Martin Finger se stanou hlavními představiteli třídílného psychologického dramatu Spravedlnost, v němž divák zná vraha už od začátku, ale okolnosti a důvody vraždy odkrývá postupně (na témže principu fungoval seriál Columbo). Režisérem a spoluautorem scénáře je Peter Bebjak.

Na jaře dá televize veřejné služby po patnácti letech nové díly svého nejrozsáhlejšího dokumentárního projektu Gen (Galerie elity národa).

Pro děti Česká televize natočila seriál o myších Anča a Pepík, první animovaný seriál určený primárně starším dětem. Vznikl na základě populárního komiksu výtvarnice Lucie Lomové. Kresleným postavám hlas propůjčili Jiří Lábus, Jan Maxián, Jan Přeučil či Jaroslava Kretschmerová, hudbu složil Ondřej Soukup. Vysílat se bude na na jaře dětském Déčku, stejně tak jako repríza legendárních Šmoulů.

Americko-belgický seriál Šmoulové vysílala poprvé v roce 1988 ještě Československá televize. Teď běží od začátku ledna, každý všední den od 18.15.