V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

ČT v Brně chce řídit 19 lidí, Burian už ne

Současný ředitel Karel Burian končí k 30. červnu. Studio vedl šest let.

Karel Burian. Foto: ČT

Karel Burian. Foto: ČT

Zájem dělat ředitele brněnského studia České televize má 19 lidí. Kdo z nich se jím stane, má být zřejmé po dvoukolovém výběrovém řízení v červnu, řekla ČTK mluvčí ČT Alžběta Plívová. Jména uchazečů neuvedla. Lhůta pro podání přihlášek skončila v neděli, nyní se prověřuje, zda všichni uchazeči splnili formální požadavky.

Jedním z uchazečů je Radim Jansa, který je teď vedoucím provozu a ekonomiky televizního studia v Brně. Svou kandidaturu dnes potvrdil ČTK. V ČT pracuje čtyři roky. „Přihlášku beru jako přirozený krok v mé profesní kariéře. V současnosti mám velký vhled do problematiky a činnosti brněnského studia,“ prohlásil.

Naopak současný ředitel Karel Burian zájem nemá. „Po více než šesti letech v pozici ředitele jsem přesvědčen, že je správný okamžik dopřát brněnskému studiu možnost získat další impulz v podobě nové tváře v jeho čele. Jsem i nadále připravený Českou televizi podporovat a jsem otevřený pro další spolupráci,“ uvedl v tiskové zprávě. Studio bude řídit do 30. června.

Nový ředitel nahradí Buriana, kterého provází kontroverzní pověst a několik výzev osobností veřejného života generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi na jeho odvolání. Mandát Burianovi skončil už závěrem loňska, Dvořák mu jej ale o půl roku prodloužil. Výběrové řízení vypsal i přesto, že mohl ředitele vybrat sám. „Cílem je najít nejlepšího možného kandidáta. Výběr bude vícekolový a externí i interní,“ řekla Plívová.

Dosavadní ředitel Burian pracoval v brněnském studiu od 70. let, v letech 1998 až 2001 byl vedoucím redakce zpravodajství, musel však odejít. Prokázalo se, že pod jeho vedením reportéři natáčeli příspěvky se skrytou reklamou a že točili jednostranně oslavné reportáže. Od roku 2008 se však i s touto minulostí stal ředitelem brněnského studia a musel čelit výzvám ke svému odstoupení. Také není jasné, zda byl napojen na takzvaný Toflův gang policejních vyděračů, podle soudce to nejde ani prokázat, ani vyvrátit.