Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

ČT vždy tři roky po volbách uvolní kompletní data z předvolebních výzkumů

  • ČTK
  • 13. 06. 2013 17:12

Česká televize začne pravidelně uvolňovat kompletní data z předvolebních výzkumů, a to vždy tři roky po uplynutí voleb. Dnes o tom informovala mluvčí ČT Michaela Fričová. Jako první přijdou na řadu údaje z předvolebních výzkumů zadaných před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Poskytne také takzvané exit polly pro tyto volby.

Česká televize patří k nejvýznamnějším zadavatelům průzkumů veřejného mínění v zemi. „Abychom předešli případným spekulacím o povaze a kvalitě dat, s časovým odstupem tří let je v kompletní podobě poskytneme odborníkům,“ prohlásil její generální ředitel Petr Dvořák.

Data z předvolebních výzkumů bude televize poskytovat archivu sociologického ústavu AV ČR, z jehož fondů je může čerpat odborná veřejnost, akademický sektor a studenti příslušných oborů, zpravidla sociologie či politologie. První zpřístupněná data byla pořízena v předvolebních výzkumech v roce 2010 a v rámci výzkumu Exit Poll, které provedly společnosti STEM/MARK a SC&C.

„Výsledkem předvolebních výzkumů je mimo jiné takzvaný volební model, který Česká televize zveřejňuje ve svém vysílání. Redakci Zpravodajství České televize slouží výsledek volebního modelu mimo jiné k výběru hostů zpravodajských a publicistických pořadů. Výzkumy přinášejí i další aktuální informace, které poskytují dostatek podkladů pro diskuzi ve vysílání,“ doplnila Renata Týmová, vedoucí Výzkumu programu a auditoria České televize.

Český sociálněvědní datový archiv při Sociologickém ústavu zpřístupní datové soubory na svém webu. „Tyto rozsáhlé databáze představují významný a unikátní zdroj pro výzkum volebního chování a politických postojů využitelný pro více sociálněvědních oborů,“ uvedl ředitel CSDA Jindřich Krejčí.

Ve spolupráci s agenturou STEM/MARK si ČT nechala také vypracovat výzkum na téma vnímání politických debat v televizi, vnímání předvolebních výzkumů a jejich vlivu na volební rozhodování.