V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

ČT zavádí ombudsmana, prvním bude Franěk

Čestmír Franěk. Foto: ČT

Čestmír Franěk. Foto: ČT

Česká televize zřizuje k 1. srpnu funkci ombudsmana. Obracet se na něj budou moci diváci i instituce se svými stížnostmi. Prvním ombudsmanem České televize bude dosavadní zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT pro analytické a diskusní pořady Čestmír Franěk. Jmenování prvního ombudsmana ve středu oznámil Radě ČT generální ředitel televize Petr Dvořák. Ten ustavení funkce slíbil ve svém kandidátském projektu z roku 2017.

Televize funkci představuje jako „nový nezávislý nástroj pro vypořádávání podnětů a hodnocení své činnosti a vysílání“. „Po ustavení Divácké rady, v níž zasedá 60 osobností zastupujících významné české instituce, sdružení a spolky, se ombudsman stane dalším nezávislým orgánem pro posílení komunikace České televize s veřejností,“ uvedl Dvořák. Ombudsman ČT má být garantem řádného vyřizování diváckých podnětů a novou instancí pro posuzování stížností, o jejichž předešlém vypořádání budou mít stěžovatelé pochybnosti.

„Pozici ombudsmana má řada významných médií veřejné služby v Evropě, včetně BBC. První úkol, který jsem si stanovil, je nastavení nových, jasných a co nejjednodušších pravidel pro komunikaci s diváky tak, aby jejich návrhy, podněty a stížnosti putovaly přímo k odpovědnému a kompetentnímu zaměstnanci České televize. Aby byly vyřízeny rychle, korektně a transparentně,“ uvedl Franěk.

Franěk působí v médiích více než 35 let. Jako novinář přispíval do novin a časopisů Mladý svět, Večerník Praha či Týden. V roce 2000 nastoupil do České televize na pozici dramaturga. Jeho specializací byla zejména publicistika, diskusní pořady i volební speciály.