Česká televize dnes uvede první ze svých celkem 15 předvolebních debat. Po následujících 14 pracovních dní poběží vždy od 20.15 na ČT24 téměř dvouhodinová diskuse věnovaná vždy jednomu z krajů České republiky. Série vyvrcholí superdebatou s republikovými lídry. Podobné plánuje také Český rozhlas a televize Nova, která uvede dvě debaty v tentýž den. Jako první s velkými debatami ale přišla CNN Prima News, zpravodajská stanice televize Prima, která jim dosud věnovala už čtyři večery.
Česká televize s krajskými debatami a superdebatou
Veřejnoprávní televize se před říjnovými parlamentními volbami rozhodla zvát do debat vždy sedm krajských lídrů, jejichž domovské strany mají celorepublikově nejvyšší volební potenciál. Vychází přitom z vlastních průzkumů z přelomu srpna a září od společností Kantar a Data Collect, jak uvádí zveřejněná pravidla předvolebního vysílání ČT.
Rozhodnutí zvát sedm subjektů veřejně kritizují Zelení a hnutí Trikolora Svobodní Soukromníci, kteří zůstali pod čarou. Poukazují hlavně na to, že ČT pozvala před předchozími volbami do debat všech 10 stran, které měly potenciál nad 5 %. Proč počet letos omezila na sedm, televize nevysvětluje.
„Nerozumím tomu, proč ČT neposkytne prostor všem stranám, které mají volební potenciál nad 5 %, což koresponduje s volební klauzulí pro vstup do sněmovny,“ stojí ve vyjádření Magdaleny Davis, lídryně Zelených, kteří mají podle příslušných průzkumů potenciál 7 %. Skončili tak osmí za KČSM. Strana Zelených podala soudu návrh na předběžné opatření. „Vyloučení několika stran včetně Zelených z předvolebních debat vnímám jako selhání veřejnoprávního média a apeluji na Českou televizi, aby tuto nešťastnou situaci napravila,“ prohlásila Davis.
Trikolora Svobodní Soukromníci, hnutí s potenciálem 5,5 %, se také obrací na soud a navíc podává stížnost na Radu České televize a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Letošní model debat považují zástupci hnutí za diskriminační a narušující politickou soutěž. Požadují, aby ČT zvala všechny subjekty s potenciálem aspoň 3 %. „Jde o hranici, která není svévolná, ale totožná s plným financováním politické strany ze státního rozpočtu,“ cituje ČTK právníka hnutí Zdeňka Koudelku.
Česká televize se nebude ke kritice vyjadřovat, napsala Médiáři její mluvčí Karolína Blinková.
Podobný model jako pro krajské debaty zvolila veřejnoprávní televize i pro závěrečné klání nachystané na středu 6. října. Rozhodující pro výběr sedm stran, koalic a hnutí budou v tomto případě průzkumy z druhé poloviny září. Jména moderátorů zatím nezveřejnila. Debaty se odehrají ve studiích v Praze, Brně a Ostravě.
Plánované předvolební debaty České televize
- pondělí 13. 9., 20.15, ČT24: Karlovarský kraj
- úterý 14. 9., 20.15, ČT24: Liberecký kraj
- středa 15. 9., 20.15, ČT24: kraj Vysočina
- čtvrtek 16. 9., 20.15, ČT24: Pardubický kraj
- pátek 17. 9., 20.15, ČT24: Královéhradecký kraj
- pondělí 20. 9., 20.15, ČT24: Plzeňský kraj
- úterý 21. 9., 20.15, ČT24: Zlínský kraj
- středa 22. 9., 20.15, ČT24: Olomoucký kraj
- čtvrtek 23. 9., 20.15, ČT24: Jihočeský kraj
- pátek 24. 9., 20.15, ČT24: Ústecký kraj
- pondělí 27. 9., 20.15, ČT24: Jihomoravský kraj
- středa 29. 9., 20.15, ČT24: Moravskoslezský kraj
- čtvrtek 30. 9., 20.15, ČT24: Praha
- pátek 1. 10., 20.15, ČT24: Středočeský kraj
- středa 6. 10., 20.00, ČT24 a ČT1: Superdebata
Zdroj: Česká televize
Zelení a další uskupení, které se nedostanou do velkých debat, dostanou prostor v pořadu Politické spektrum. Rozhovory s lídry všech kandidujících subjektů se též objeví v Událostech, komentářích. Tento hlavní zpravodajsko-publicistický pořad ČT naopak omezí ostatní zmínky o kandidátech. „Do vysílání nebudou zařazeny informace o kandidátech, kandidujících politických stranách, politických hnutích a koalicích, které nemají významnější dopad na veřejnost,“ stojí v pravidlech, která vstoupila v platnost 3. září. Stejná regule platí pro 168 hodin nebo Reportéry ČT.
Volby způsobily prodloužení prázdninové pauzy některých pravidelných týdeníků ČT24. Newsroom ČT24, Týden v politice, Věda 24 či Hydepark Civilizace se tak vrátí na obrazovku zpravodajské stanice až v říjnu.
Česká televize ze zákona vysílá i volební spoty, všechny kandidující subjekty mají proto dodat dva spoty o 30 vteřinách. Ty poběží od 22. září až do úplného začátku voleb na ČT1, ČT2 a ČT3.
Český rozhlas rozdělí superdebatu na dvě části
To platí i pro Český rozhlas, který na svých celostátních okruzích Radiožurnál, Dvojka a Vltava na přelomu září a října odvysílá celkem 14 hodin volebních spotů kandidujících stran, což mu ukládá zákon. Veřejnoprávní rádio podobně jako televize zopakuje v předvolebním vysílání známá schémata.
Na regionálních stanicích plánuje vysílat vizitky všech krajských lídrů odpovídajících na předem dané otázky, ty se objeví také na zpravodajském webu iRozhlas.cz. Celostátní lídři zamíří na vlny Radiožurnálu a Plusu, stanici mluveného slova, Českého rozhlasu, kde budou odpovídat na deset klíčových otázek ohledně směřování Česka v dalších letech.
Na Radiožurnálu a Plusu také v týdnu od 20. září poběží pět klasických debat, v nichž bude vždy půl hodiny diskutovat čtveřice či pětice zástupců vybraných ze všech kandidujících subjektů. Jejich složení určil los.
Předvolební vysílání vyvrcholí v den voleb dvouhodinovou debatou, která začne v pátek 8. října v poledne a skončí minutu před oficiálním startem voleb, tedy v 13.59. Živý přenos za účasti publika, byť bez jeho dotazů, bude moderovat šéf zpravodajství a publicistiky Českého rozhlasu Jan Pokorný.
Dle plánů schválených v červnu rozhlasovou radou se mají „superdebaty“ zúčastnit lídři stran a koalic, kterým relevantní průzkumy přisuzují aspoň 3 % hlasů. Debata má mít i druhou kratší část, v níž budou mluvit možní kandidáti na premiéra. Tedy zástupci subjektů, jež mají „v relevantních průzkumech nad 15 nebo 20 %,“ jak uvádí oficiální plány. Nakonec půjde o 15 %, určuje finální metodologie, kterou má Médiář k dispozici.
Český rozhlas si sám žádné průzkumy nezadává, za relevantní považuje výzkumy agentur, které patří do Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění (SIMAR). Konkrétně jde o Median, Kantar, STEM, CVVM a Data Collect. Z výsledků volebních modelů od června do září udělá průměr, na jehož základě rozhodne o složení závěrečné debaty.
Metodologický klíč pro zvaní do závěrečné debaty Českého rozhlasu
Český rozhlas stanovil základní pravidla pro zvaní zástupců politických stran a hnutí k předvolební rozhlasové debatě na základě doporučení Oddělení výzkumu Českého rozhlasu a s přihlédnutím k osvědčené praxi obdobných debat ve veřejnoprávních médiích. Pozvané subjekty budou osloveny na základě následujících pravidel:
A. Základní kritéria výběru relevantních výzkumů
- Zohledněny jsou pouze výzkumy členských agentur SIMARu (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) nebo těch, jejich sběr dat zajišťuje členská agentura SIMAR.
- Referenční výzkumy jsou veřejné povahy, pravidelně publikované a deklarovány jako nezávislé vypracovány (ne na základě objednávky politických subjektů).
- Za referenční výzkumy jsou považovány pouze takové, které mají reprezentativní vzorek minimálně 900 respondentů a nejsou realizovány výlučně metodou CAWI (on line).
- Výše uvedené podmínky splňují agentury Median, Kantar, STEM, CVVM a Data Collect.
B. Kritéria výběru zvaných politických subjektů
- Politické subjekty jsou zvány na základě aktuálních výsledků výzkumů - volebních modelů renovovaných výzkumných agentur.
- V úvahu jsou brány volební modely za období od června do září 2021.
- V rámci realizovaných výzkumů výše uvedených agentur v daném období je vypočítána průměrná hodnota volebního modelu všech subjektů.
- Do debaty jsou zvány ty politické subjekty, které v průměrné hodnotě volebních modelů překročí hranici 3 %.
- Do nadstavbové části debaty jsou pak zvány ty politické subjekty, které v průměrné hodnotě volebních modelů překročí hranici 15 %.
Připravilo Oddělení výzkumů Českého rozhlasu (31. 8. 2021)
Aktuálně podmínky zvaní do debaty splňují následující subjekty:
- nad 15 %: ANO, Piráti + STAN, Spolu
- nad 3 %: SPD, KSČM, ČSSD, Přísaha, Trikolóra + Svobodní + Soukromníci
Zdroj: Český rozhlas
TV Nova plánuje dvě debaty v jeden den

Tváře předvolebního vysílání Novy: zleva Háta Sassmannová, Rey Koranteng, Bára Divišová
Televize Nova zahájila své předvolební vysílání v úterý 7. září, a to rozhovory se zástupci stávajících sněmovních stran vysílanými online. Formát vychází z pořadu Napřímo běžícího na zpravodajském webu Tn.cz, který stejně jako naplánované diskuse s kandidáty stávajících lídrů sněmovních stran moderuje Bára Divišová. Strany a hnutí Nova seřadila podle výsledků posledních voleb. Tříminutový sestřih z debat trvajících 45 minut se v daný den objevuje ve večerních Televizních novinách, které teď v září dostaly nové studio a grafiku. V nich také od 20. září do 5. října poběží pravidelná rubrika mapující zásadní politická a společenská témata.
Nova plánuje též dvě velké, hodinu a půl trvající debaty, obě odvysílá v předvečer voleb, ve čtvrtek 7. října. První začne v 17.00 a sejdou se v ní zástupci všech subjektů, které budou průzkumy přisuzovat aspoň 5 % – až na první tři. Lídři tří vedoucích subjektů se setkají v debatě od 20.00. První diskusi bude moderovat zmíněná Divišová, druhou Rey Koranteng.
Nova bude vycházet z průměru z průzkumů od agentur Kantar, STEM, CVVM, Median, SANEP a Ipsos, a to za období od 1. srpna do 3. října.
Online debaty TV Nova s lídry sněmovních stran a hnutí
- úterý 7. září: STAN
- čtvrtek 9. září: TOP 09
- úterý 14. září: KDU-ČSL
- čtvrtek 16. září: ČSSD
- úterý 21. září: KSČM
- čtvrtek 23. září: SPD
- úterý 28. září: Piráti
- čtvrtek 30. září: ODS
- úterý 5. října: ANO
Zdroj: TV Nova
CNN Prima News začala s debatami první
S velkým předstihem před ostatními letos zahájila předvolební vysílání televize CNN Prima News. Už na začátku července uvedla tříhodinovou debatu nazvanou 100 dní do voleb. Měla tři části: v první se setkali zástupci KSČM, ČSSD, koalice Trikolóra Svobodní Soukromníci a Přísahy, ve druhé koalice Pirátů a Starostů, Spolu, hnutí ANO a SPD, ve třetí jejich vystoupení hodnotili komentátoři a bývalí politici. Debatu s toutéž sestavou zopakovala televize v polovině srpna, kdy ji nazvala 50 dní do voleb.

Vizuál předvolebního vysílání na CNN Prima News. Foto: TV Prima

Speciál Hlas lidu na CNN Prima News. Foto: TV Prima
Část s politiky moderovali Pavlína Wolfová a Michal Půr, šéfredaktor Info.cz, kteří běžně uvádějí večerní pořad 360°. Z něj vychází i pět předvolebních debat naplánovaných vždy na středu. První debatu televize odvysílala 1. září, kdy otázky Wolfové doplňovaly dotazy z publika sedícího ve velkém studiu. Do něj dorazili zástupci čtyř kandidujících koalic a hnutí, s nimiž moderátorka řešila výhradně téma covidu. Šlo o stávajícího premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), lídra koalice Pirátů a Starostů Ivana Bartoše a předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, reprezentant koalice Spolu. V každé ze středečních debat se objeví rozdílná čtveřice politiků. Minulou středu Wolfovou opět doplnil i Půr.

Internetová Mall.tv změní název na Fame Play

Tištěný časopis Moje psychologie se po půl roce vrací
