Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

ČT2 bez sportu klesá sledovanost, má míň než ČT24 i ČT4. Mění proto program

Hlavní večerní čas od dubna nebude začínat magazínem Kultura s Dvojkou. Ten se přesune z 20.00 na 19.50 a bude mít jen čtvrt hodiny.

Propad podílu na sledovanosti, způsobený profilací jednotlivých kanálů, nutí šéfy České televize upravit po čtvrt roce programové schéma stanice ČT2, nově nazývané Dvojka.

Ta se začátkem roku zbavila sportovních pořadů (přesunuly se na digitální ČT4) a repríz z ČT1. To zapříčinilo, že ČT2 spadla na historicky nejnižší podíl na sledovanosti: v únoru byla ze všech čtyř stanic veřejnoprávních televize nejméně sledovanou, předčily ji obě digitální stanice, zpravodajská ČT24 i sportovní ČT4.

Celodenní podíl ČT2 na celém televizním publiku v Česku klesl oproti loňskému průměru 6 % letos téměř na polovinu: na 3,3 % v lednu, na 3,1 % v únoru.

Ještě hůř je na tom v hlavním vysílacím čase, tedy večer mezi 19. a 22. hodinou. Tam z loňských 5 % spadla na letošních únorových 2,2 % podílu na sledovanosti. Propad na historicky nejhorší čísla potkal také ČT1.

Naopak sportovní ČT4 díky programové profilaci všech čtyř kanálů České televize roste: z loňských celodenních 2,5 % na únorových, dosud rekordních 3,2 %. ČT24 měla minulý měsíc 4,1 %.

Vedení programu ČT2 (letošní program byl dílem týmu ve složení Jan Mrzena, Vlastimil Ježek, Jana Kopecká, Zdeněk A. Tichý) proto dnes ohlásilo, že od pondělí 4. dubna změní vysílací čas některých pořadů a programových pásem, právě “na základě vyhodnocení diváckého ohlasu na vysílání programového okruhu ČT2 po prvních dvou měsících letošního roku”.

Nejvýraznější změna se týká všednodenního magazínu Kultura s Dvojkou. Ten dosud chodil od 20 hodin a trval 20 minut. Nově bude začínat už v 19.50 a zkrátí se na 15 minut. Nebude tak prvním “večerním” pořadem (hlavním v prime time), ten bude začínat ve 20.05.

“Základní osa hlavních vysílacích časů zůstává platná: v pondělí historické dokumenty, v úterý celovečerní film týdne, divadelní středy, ve čtvrtek původní české dokumenty, v pátek dokumenty o planetě Zemi,” tvrdí televize. Stejně tak se nemá měnit nic na základním programovém směřování Dvojky jako “kulturního programového okruhu České televize pro diváka, který si vybírá”.

Další změny popsala televize takto:

  • Ačkoli stále oblíbenější Televizní akademie (pondělí – historie, úterý – Evropa a svět, středa – Umění, čtvrtek – Lidé a společnost, pátek – Planeta Země) byla původně koncipována jako akademie třetího věku, od 4. dubna vycházíme vstříc zájmu mladších diváků a jako celek ji posouváme o hodinu později, do vysílacího času od 14.30 do 17.00 hodin. Nejviditelnější změnou v obsahu tohoto vzdělávacího cyklu je vyjmutí Československého filmového týdeníku – rovněž na četná přání diváků – do samostatného vysílacího času mimo Televizní akademii.
  • Dostatečný divácký zájem neprokázalo pásmo tzv. hudebních setkání (ve všední den od 18:00 hodin). Jednotlivé pořady proto přesouváme do vhodnějších časů ve vysílání Dvojky, od šesti vpodvečer dostane prostor divácky atraktivnější dokumentární pásmo Cestování s Dvojkou.
  • Ve všední den od 18:30 hodin mají diváci nově možnost sledovat alternativní sitcomy, za které přesunujeme (všední den od 19:00 hodin) magazíny pro teenagery: Game Page, Sabotáž, kult_off, Musicblok, Medúzu a etnomagazíny Kosmopolis a Babylon. Blokovou reprízu si teenagerovské publikum najde vždy v sobotu od 11:45 hodin.
  • Původní společenské dokumenty (střídavě z Prahy, Brna a Ostravy) naleznou diváci nově v úterý v 17:30 hodin. Jazykové schopnosti si s Dvojkou mohou vylepšovat každý všední den ráno od 7:00 hodin.
  • Sobotní dopoledne nabídne českou dechovku (pořady Ta naše kapela, … a tuhle znáte?) nově v programovém bloku s magazínem Náš venkov a Folklórním magazínem. Nedělní duchovní podvečer vždy zahájí Křesťanský magazín (od 17:00 hodin), následují pořady Cesty víry a Uchem jehly (provázejí Zbigniew Czendlik a Pavel Klinecký).

Šéfové Dvojky seznámí příští středu novináře podrobně jak s výše uvedenými změnami, tak také “rámcově s druhou vlnou programových změn”. “Zároveň zveřejníme návrh programové strategie Dvojky, kterou chceme podrobit veřejné diskusi,” oznámili též.

Příliš mnoho živých zápasů

Problémy se skladbou programu řeší také ČT4, byť jiného rázu. Nedokáže totiž do vysílání vměstnat všechny živé přenosy z hlavních sportovních soutěží. Ne všechny týmy hokejové extraligy totiž přistoupí na kompromisy ohledně vysílacích časů.

Vedení ČT4 se pokusilo dojednat harmonogram, který vyžadoval ústupky hokjeových i fotbalových klubů. “Časovou kolizi extraligy a fotbalové Gambrinus ligy bylo nutné řešit ústupky obou stran. Zatímco fotbalové kluby bez výjimky ustoupily, z hokejové extraligy souhlasily s časovým posunem pouze 2 kluby ze 14. Šlo o posuny do časů 19:30, 19:00 nebo alespoň klasických 18:10 hodin. Třinec a Vítkovice odmítly i tuto poslední variantu, takže nám nezbývá než vysílat záznam,” uvedl výkonný ředitel ČT4 Jiří Ponikelský.

Fotbal musí podle ČT4 jít do vysílání první, protože mají zápasy Gambrinus ligy na rozdíl od play off hokejové extraligy pevně stanovený konec. Navíc fotbal sleduje objektivně víc lidí, než hokej. A ČT zároveň tvrdí, že časový posun kvůli televizi nezaviní, že by se kupovalo méně vstupenek.