ČTK bude součástí evropské fotobanky postavené na blockchainu

Vznikající fotobanka, jejíž součástí jsou ČTK a Profimedia, dostala grant od Evropské unie.

Fotografie od ČTK a její agentury Profimedia budou součástí evropské fotobanky Pix.T. Vznikající služba stojí na technologii blockchainu, která má nahradit zastaralé licenční modely náchylné k porušování autorských práv. Projekt koordinuje ve Francii usazený web Worldcrunch, který na něj dostal grant 732.137 eur (zhruba 18 milionů Kč) z programu Kreativní Evropa. Grantová výzva Journalism Partnerships je určená pro konsorcia aspoň ze tří zemí, na vzniku Pix.T se tak kromě ČTK a Profimedie bude podílet česká technologická firma Solwee, italská firma Photomakers a nizozemská Noor Foundation.

Projekt má zjednodušit a zpřehlednit licencování fotografií na internetu. „Link, který by měl nahradit fyzickou výměnu souborů jako doposud, v sobě díky blockchainu nese veškeré informace jak ze strany autora či poskytovatele, tak následně ze strany uživatele a užití autorského díla. ČTK, Profimedia a technologická platforma Solwee participují na projektu jako tvůrci a poskytovatelé fotografií pro široké spektrum klientů,“ popisuje mluvčí ČTK Martina Vašíčková.

V unijní grantové výzvě uspěl také projekt podporující přeshraniční spolupráci investigativních novinářů, na kterém se podílí tuzemská organizace Transitions zaměřená na mediální vzdělávání. „Naše role v konsorciu se týká designu a realizace tréninkového programu pro novináře. Zaměřen bude především na přeshraniční investigace a s tím spojené potřebné dovednosti. Od června 2022 do března 2023 to bude série online workshopů s experty doplněná e-learningovými kurzy pro další zájemce,“ uvedl vedoucí Transitions Jaroslav Valůch

Co vyučuje organizace Transitions

  • základy lokální investigativní žurnalistiky
  • vyšetřování za využití otevřených zdrojů (OSINT)
  • investigace uvnitř messengerových aplikací a skupin
  • přeshraniční spolupráce na investigacích 
  • odhalování obchodníků s dezinformacemi
  • zapojení čtenářů a podporovatelů do práce redakcí

Na projektu nazvaném Cross-Border Local spolupracuje také Evropská federace novinářů, Stockholm School of Economics v Rize a v Belgii usazená organizace Journalismfund.eu, která vše koordinuje. Grant v tomto případě činí téměř 1,1 milionu eur (necelých 27 milionů Kč).

Výzva Journalism Partnerships byla poprvé vyhlášena v červnu 2022, v prvním kole podpořil program řízený Evropskou komisí celkem sedm projektů. Teď je otevřené druhé kolo, týmy spojující mediální organizace aspoň ze tří unijních zemí mohou své projekty podávat do 7. září. Program stejně jako v prvním kole proplácí až 80 % nákladů, projekty mají trvat dva roky. Podpora je určená pro projekty snažící se o obchodní transformaci dosavadního byznysu nebo podporující přeshraniční spolupráci novinářů.