V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Čupr s Enernem spouštějí nový investiční fond

Fond bude zaměřen na investice do internetových firem střední velikosti.

Tomáš Čupr

Tomáš Čupr

Zakladatel Slevomatu, DameJidlo a Rohlik.cz Tomáš Čupr se stal dalším společníkem investiční skupiny Enern, která v projektech jako Slevomat, Rohlik.cz, Twisto či ROI Hunter drží podíly. První akcí posíleného Enernu bude spuštění nového, v pořadí třetího fondu rizikového kapitálu, zaměřeného na digitální technologie s kapitálem bezmála 1,5 miliardy Kč.

Fond nazvaný ETIII bude zaměřený na investice do internetových firem střední velikosti a bude operovat s 50 miliony eur. V souvislosti s jeho spuštěním otevírá Enern kanceláře v Berlíně coby jednom z evropských startupových center.

„S partnery v Enernu jsme si blízcí lidsky a máme i podobnou investiční filozofii. Když zkombinujeme své zkušenosti s kapitálovým zázemím, můžeme pomoci vyrůst projektům, které změní trh,“ tvrdí Tomáš Čupr.

„Slevomat, který Tomáš založil, byl první internetovou investicí Enernu. Od té doby jsme společně prošli kus cesty a postupně došli k přesvědčení, že chceme dlouhodobě tvořit společně,“ dodává partner Enernu Petr Šmída.

Enern založili v roce 2010 právě Šmída a dále Pavel Mucha, Radek Švec a Radovan Nesrsta. Součástí skupiny jsou také dva fondy investující do internetových startupů v celkové velikosti 20 milionů eur. Enern takto podpořil např. Slevomat (drží v něm cca pětinový podíl, Tomáš Čupr 13 %), DameJidlo.cz (na konci 2014 prodáno společnosti Delivery Hero) či online supermarket Rohlik.cz. Ten Enern společně s Tomášem Čuprem ovládá (42 % Tomáš Čupr, 40 % Enern). Internetová scéna je zatím menšinovou součástí portfolia Enernu, který se profiluje zejména v oblasti energetických projektů využívajících větrnou energii, kam dosud v Česku a Polsku investoval 55 milionů eur.