V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Dana Schmidt mezi hodnotiteli stížnosti redaktorů ČT nebude

Terčem stížnosti 24 redaktorů k Radě ČT je šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena. Foto: Profimedia.cz

Terčem stížnosti 24 redaktorů k Radě ČT je šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena. Foto: Profimedia.cz

Skupinu těch, kdo mají nestranně posoudit stížnost některých redaktorů zpravodajství České televize na jejich šéfy, opustila Dana Schmidt, místní dopisovatelka dánských novin Politiken. „Ano, Dana Schmidt nám oznámila, že se bohužel nemůže zasedání v komisi ze zdravotních důvodů účastnit,“ potvrdila ve středu Médiáři mluvčí televize Alžběta Plívová.

Z pětice hodnotitelů, kterou minulý týden představil televizním radním generální ředitel ČT Petr Dvořák, tak momentálně zůstávají pražský zpravodaj BBC Rob Cameron, sociolog médií z brněnské Masarykovy univerzity Jaromír Volek, předsedkyně etické komise Syndikátu novinářů ČR a vedoucí katedry žurnalistiky na FSV UK Barbora Osvaldová a prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Michal Šobr.

Změnil se také počet stěžujících si redaktorů, k původním 23 přibyl další. „Jeden moderátor přibyl, jméno zavolal předsedovi Rady ČT Milanovi Uhdemu,“ přiblížila Médiáři moderátorka Daniela Drtinová, která se s televizním odborářem Adamem Komersem pod stížnost podepsala. Zbylých 22 zůstává v anonymitě.

Teď budou chtít, aby místo Dany Schmidt přišel do pětice jimi vybraný člověk. „V neděli jsme proto požádali šéfa kanceláře generálního ředitele Víta Koláře, zda by místo ní mohl do komise aspoň jeden náš nominant, že bychom pak nemuseli už skládat svou paralelní komisi. Zatím nám generální ředitel ani Vít Kolář neodpověděli,“ uvedla Drtinová.

„Komise stávající je komisí generálního ředitele, signatářům podnětu 24 byla jména nadiktována, shoda na jménech nevznikla, i když k ní vyzýval předseda rady Uhde,“ kritizuje moderátorka. Se svým postojem byl předseda rady Uhde osamocen, ostatní radní napadali to, že by převážně anonymní skupina měla vybírat, kdo zvenčí má inkriminované případy posuzovat.

Setkání komise hodnotitelů má proběhnout ve středu 4. prosince od 12 do 18 hodin mimo budovu České televize, Rada ČT se má výsledek od generálního ředitele Dvořáka dozvědět ještě v prosinci, nejbližší možný termín je na veřejné schůzi 18. prosince.