Daniel Köppl byl odvolán z rady pro vysílání, kvůli střetu zájmů

Bývalý mediální manažer skončil v radě po necelých dvou letech. Chce se bránit u soudu.

Daniel Köppl (vlevo) mluvil v lednu při sčítání výsledků prvního kola prezidentské volby o Babišově kampani z jeho štábu. Repro: ČT24

Daniel Köppl (vlevo) mluvil v lednu při sčítání výsledků prvního kola prezidentské volby o Babišově kampani z jeho štábu. Repro: ČT24

Poslanecká sněmovna v úterý večer odvolala Daniela KöpplaRady pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli střetu zájmů. Návrh ve veřejném hlasování podpořili poslanci koaliční většiny, opoziční zákonodárci byli proti. Köppl byl mimo jiné spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle většiny dolní komory porušil zásadu nestrannosti a nezávislosti. Köppl se už dříve vůči výtkám hájil slovy, že zákon neporušil. Avizoval, že se v případě odvolání bude bránit u soudu.

Návrh na Köpplovo odvolání upozorňuje nejen na televizní vystoupení, v nichž byl označen jako člen Babišova marketingového týmu, ale také na platbu, kterou dostal loni z transparentního účtu hnutí ANO. V dokumentu se píše i o smlouvách, které s Köpplem uzavřela loni sněmovna a týkaly se práce pro místopředsedu dolní komory Karla Havlíčka a poslankyni Janu Pastuchovou (oba ANO). „Na základě výše uvedených skutečností je poslanecká sněmovna přesvědčena, že se Daniel Köppl dopustil jednání, které jednoznačně narušuje jeho nestrannost a nezávislost, respektive zpochybňuje i důvěru v nestrannost a nezávislost rady jako celku,“ stojí v návrhu. Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí, že členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch.

Ve zhruba dvouhodinové debatě jiskřilo zejména mezi poslanci ANO a Piráty, kteří návrh iniciovali. Pastuchová označila Piráty za práskače a Robert Králíček se tázal, zda místo ve vysílací radě bude nabídnuto ANO, nebo zda připadne Pirátům. „Když někdo má máslo na hlavě, tak kolem sebe kope,“ komentoval výpady předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová zdůraznila, že rada pro vysílání musí být nestranná, když má dohlížet na objektivitu a vyváženost a řešit například případné zvýhodňování politických stran a hnutí. Naopak Havlíček se za Köppla postavil, důvody pro jeho odvolání označil za zástupné a zákonné podmínky podle něho naplněny nejsou. I o výklad ustanovení zákona se mezi poslanci rozhořela debata. Martin Kolovratník (ANO) varoval před možným prohraným soudním sporem a případnou náhradou škody. Neprosadil, že sněmovna hlasovala tajně.

Vládní tábor se pokoušel o sněmovní projednání návrhu na Köpplovo odvolání v uplynulých měsících už třikrát. Plány tehdy vždy zhatila zdržovací taktika opozice.

Köppla vybrala sněmovna v červenci 2021, do volby ho nominovalo ANO. V letech 2000 až 2013 Köppl působil ve vydavatelství Economia, kde založil a vedl časopis Marketing & Media. Na jaře 2013 přešel do mediálního domu Empresa Media Jaromíra Soukupa, na místo šéfredaktora tehdy vznikajícího oborového týdeníku Marketing Sales Media. Rok nato se stal ředitelem redakcí, pár měsíců poté klíčovým manažerem vydavatelství. Odcházel po sedmi letech, v srpnu 2020. Následně začal projektově spolupracovat na systému Chytré karantény, společné aktivity ministerstev zdravotnictví a obrany proti pandemii koronaviru. Působil tam jako koordinátor komunikace, podílel se například na zadání mediální kampaně na očkování a vidět byl i u dílčích propagačních aktivit s influencery, určených pro sociální síť TikTok.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Sdílejte