V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Daniela Drtinová: přeložení do Interview jsem nebyla schopna vnímat jako nabídku k povýšení

V pondělí se Daniela Drtinová má sejít s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem a rozhodne se, jak dál.

Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz

Daniela Drtinová. Foto: Profimedia.cz

Moderátorka pozdně večerních Událostí, komentářů Daniela Drtinová zatím nedostala vysvětlení, proč má z pozdně večerní publicistické relace zpravodajství České televize odejít dělat rozhovory do méně prestižního času, do Interview ČT24 vysílaného od 18.35. O jejím přeložení rozhodl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal, aniž jí prý řekl proč. „Nebyla jsem schopna to vnímat jako nabídku k povýšení,“ řekla Drtinová v krátkém telefonickém rozhovoru s Médiářem.

Že v Událostech, komentářích končí, to se od Šámala dozvěděla v úterý ráno. „Žádné věcné výhrady k mému odvolání řečené nebyly. Překvapilo mě to, protože v posledních měsících byly reakce na mou práci ze strany vedení pozitivní,“ uvedla moderátorka.

Tázala se prý, proč musí v pořadu, který léta moderovala, skončit, ale nedozvěděla se to. „Ptala jsem se hlavně na výhrady k mé práci. To, že si politici napříč politickým spektrem stěžují, chápu, ale nejsem placená za to, abych se na ně usmívala. Konkrétní výhrady mi sděleny nebyly,“ přiblížila obsah úterního rozhovoru s nadřízeným.

Ředitel Šámal jí místo vysvětlení nabídl, že podvečerní Interview ČT24 vysílané před hlavní zpravodajskou relací Události může nést její jméno. To také zopakoval už ve dvou tiskových zprávách, které tento týden Česká televize vydala - ve středu a dnes v pátek.

„Nabídku od nás dostala Daniela Drtinová. Pokud by ji přijala, pořad by se přejmenoval na Interview Daniely Drtinové a stal by se tak po Otázkách Václava Moravce teprve druhým takovým, který nese jméno konkrétního moderátora,“ zopakoval dnes Šámal s tím, že od změny očekával také posílení sledovanosti kanálu před hlavní zpravodajskou relací.

„ČT24 vysílá několik diskusních pořadů, ve kterých se střídá více moderátorů, a které tak nemají svoji jednoznačnou tvář. Rozhodli jsme se proto, že omezíme počet moderátorů Událostí, komentářů na dva a že nabídneme pořad Interview ČT24 jediné osobnosti, která by tak mohla relaci vtisknout vlastní charakter,“ uvedl také šéf zpráv. Interview ČT24 přitom líčí jako „náročný formát, který vyžaduje hluboký analytický vhled“.

„Bylo tam pro mě hodně neznámých,“ podotkla Daniela Drtinová s tím, že neví, kdo bude tvořit tým pořadu či zda bude moci moderovat rozhovory s vysoce postavenými politiky. „Za hlavní pořad jsou nicméně v redakci České televize považovány Události, komentáře. Nebyla jsem schopna to vnímat jako nabídku k povýšení,“ popsala svůj pocit z toho, když se dozvěděla o tom, že má přejít na jiný pořad.

Zda za její přeložením stojí politické tlaky, jak v dnešním ranním prohlášením tvrdí televizní odbory, odmítla komentovat. Prohlášení odborářů na svou podporu si váží, ale říká, že je s nimi nekoordinovala. O dalším postupu se chce rozhodnout v pondělí, kdy má schůzku s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem.

Dvořák se dnes vyjádřil ve smyslu, že Drtinová může být za nabídku ráda, neboť povýší. „Mít pořad, který nese vaše vlastní jméno, a který se navíc vysílá před nejsledovanější zpravodajskou relací, považuji za jednoznačný profesní růst. Naprosto tak nerozumím tomu, proč se odbory proti takové nabídce vymezují, v podstatě tak zcela popírají svoji roli. Vidí-li zde pak politické tlaky, musím konstatovat, že jsou to právě odbory, kdo je do této věci vnáší,“ prohlásil.

Odboráři se ale v reakci stojí za Drtinovou a rozvádějí její obavy, že bude omezována. „Daniela Drtinová v době prezidentské předvolební kampaně, kdy se v pořadu Interview ČT24 střídali všichni prezidentští kandidáti, z nevysvětlených důvodů nemohla tento pořad moderovat, přestože původně byla na rozpisu služeb,“ reagoval dnes odpoledne za odboráře Adam Komers.

„Tímto dostává značnou trhlinu argumentace vedení ČT, že Daniele Drtinové nabízejí vlastní pořad Interview Daniely Drtinové, který ovšem právě ona nemohla v době volební kampaně moderovat. I tato skutečnost prohlubuje podezření, že ze strany vedení ČT jde o argumentaci čistě účelovou,“ doplnil.