Ze zájemců o členství v Radě ČT vystoupili ve čtvrtek před poslanci nejvýrazněji Vlastimil Venclík a Tomáš Němeček. Rozhodovat se ale samozřejmě nebude jen podle kvality vystoupení při veřejném slyšení, kandidátům ostatně z osmnáctičlenného volebního výboru naslouchala vesměs jen pětice poslanců – Golasowská (KDU-ČSL), HolomčíkMartínek (Piráti), Juchelka (ANO) a Španěl (SPD). Mohli se ovšem spolehnout na aktivistu Jana Šinágla, který se kandidátů ptal s nimi.

David Koubek nastupuje jako zpravodaj rozhlasu v Jižní Americe

Člověk Českého rozhlasu se na kontinent vrací po dvou desítkách let.

David Koubek. Foto: Khalil Baalbaki

David Koubek. Foto: Khalil Baalbaki

Český rozhlas k 1. březnu otevře nový post zahraničního zpravodaje v Latinské Americe. Nastupuje na něj David Koubek. Rozhlas bude jediným českým médiem, který tam bude mít svého člověka. „Jde o perspektivní kontinent s potenciálem ekonomického růstu, třeba Brazílie je navíc teď prioritní zemí pro český byznys,“ zdůvodňuje náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

„Chci přispět k tomu, aby Jižní Amerika přestala být v českých očích a uších jen neznámou exotikou,“ plánuje třiatřicetiletý Koubek, dosavadní redaktor a editor zahraniční redakce rozhlasu, absolvent VŠE, se studijními zkušenostmi i ze São Paula. Poprvé se ozve tuto sobotu z karnevalu v Riu de Janeiro. Původně měl nastupovat o měsíc dřív.

Rozhlas má v současné době 12 zahraničních zpravodajů. V Jižní Americe už zastoupení měl, naposledy tam na přelomu 80. a 90. let působil jeho redaktor Karel Wichs.