Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

David Rath definitivně prohrál soud s Reflexem kvůli hitlerovské karikatuře

  • ČTK
  • 24. 05. 2012 14:49
David Rath na obálce Reflexu. Foto: ČTK/Štěrba Martin

David Rath na obálce Reflexu. Foto: ČTK/Štěrba Martin

Poslanec David Rath definitivně prohrál soudní spor o omluvu za obálku časopisu Reflex, na níž se objevil s charakteristickými rysy nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Rath podal proti vydavateli Reflexu, společnosti Ringier Axel Springer, neúspěšnou žalobu k Městskému soudu v Praze.

Jeho dovolání nedávno bez veřejného jednání odmítl Nejvyšší soud, zjistila dnes ČTK z databáze usnesení. Rath je v současnosti ve vazbě kvůli podezření z korupce.

Městský i Vrchní soud v Praze v minulosti dospěly k závěru, že karikatura není neoprávněným zásahem do Rathových osobnostních práv. Má totiž jistý reálný základ v Rathových výrocích. „Pro karikaturu je typické, že zveličuje, přehání a ironizuje,“ stojí v usnesení Nejvyššího soudu. Umění karikaturisty prý nespočívá v přiměřenosti a nestrannosti, ale právě v tom, že je ostrý a jednostranný, ovšem na reálném základě, byť minimálním.

Titulní stránka Reflexu z února 2009 Ratha pobouřila, označil ji tehdy za nechutný útok. Podle něj je nepřípustné, aby „jakýkoli žijící politik byl vyobrazován jako největší masový vrah v dějinách lidstva“.

Vydavatelství se hájilo tím, že karikatura může být i nevybíravá a ostrá. Časopis v článku o Rathovi referoval o jeho mocenských praktikách. Podle redakce karikatura zachytila Ratha jako kombinaci klauna a diktátora, jako křížence Adolfa Hitlera s komikem Charliem Chaplinem.

Titulní strana Blesku ze 16. května

Tři roky starý motiv z obálky Reflexu využil bulvár tého vydavatelství znovu letos 16. května, po Rathově zadržení

Městský soud v Praze považoval za reálný základ karikatury například Rathův výrok v Lidových novinách, kde hovořil o receptech nacismu na řešení hospodářské krize. Dále soud poukázal na některé Rathovy výroky o jeho politických protivnících.

Rath skončil minulý týden v rukou policistů. Zadrželi jej se sedmi miliony korun v krabici od vína. Spolu s dalšími lidmi je podezřelý z korupce spojené se zakázkou na opravu buštěhradského zámku. Rath už odstoupil z pozice středočeského hejtmana, opustil ČSSD, ovšem poslancem zůstává. Proti stíhání a vazbě se brání ústavní stížností i dalšími právními prostředky.

O jedné ze starších Rathových kauz shodou okolností rozhodl tento týden Nejvyšší správní soud. Definitivně politikovi potvrdil pokutu 10 tisíc Kč za výrok na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Šlo o nařčení z opilství.