Deník E15 změnil vydavatele

Místo Mladé fronty je vydavatelskou společností nově Serafico Investment. Podnik Czech News Center Křetínského a Tkáče se stále nedočkal souhlasu antimonopolního úřadu.

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Foto: David Neff / Mafra / Profimedia.cz

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Foto: David Neff / Mafra / Profimedia.cz

Ekonomický deník E15 už nevydává Mladá fronta Františka Savova. Od pondělka 18. dubna uvádí list jako vydavatele pražskou firmu Serafico Investment. Tu Mladá fronta označuje jako nástupnickou a oznámila, že ve čtvrtek 14. dubna jí prodala část svého portfolia.

Kromě E15 jde podle dnešního vyjádření Mladé fronty o tituly Bydlení Stavby Reality, Dieta, F.O.O.D., ForMen, Lidé a Země, Maminka, Mateřídouška, Moje psychologie, Moje zdraví, Právo a byznys, Zen, Betynka a část webů. K novému vydavateli E15 přešly podle tiráže minimálně dvě klíčové manažerky deníku. Distribuci a výrobu má na starosti Soňa Šarhová, marketing Hana Holková. Obě do pátku působily v týchž funkcích v Mladé frontě.

Prodej Křetínskému zatím neposvěcen 

Jednatelkou i majitelkou Serafico (italsky andělský) Investment vzniklé loni v létě byla ještě v pondělí podle obchodního rejstříku Barbara Segradová, ta je ovšem podle záznamů na síti LinkedIn zároveň pracovnicí firmy Akont Trust Company, která se zabývá „správou majetku řízenou původním vlastníkem“ či „ochranou soukromí vlastníka“. Firemní doména sfinvestment.cz přitom uvádí jako kontakt adresu na doméně cncenter.cz firmy Czech News Center. A část titulů včetně deníku E15 má oficiálně převzít právě vydavatelství Czech News Center (dřív Ringier Axel Springer, produkuje Blesk, Aha!, Sport, Reflex či ABC) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. To ale stále nemá souhlas antimonopolního úřadu.

Úřad spojení posuzuje od přelomu loňského listopadu a prosince. Tehdy o to požádala společnost Gloomar CZ, později přejmenovaná na CN Invest, vlastněná Křetínského a Tkáčovou společností Czech Media Invest (ta je matkou Czech News Center a má také podíl v rozrůstajícím se E-commerce Holdingu).

Letos se verdikt oddálil. Úřad totiž 10. února oznámil, že lhůtu pro schvalování případné změny vlastníka části Mladé fronty prodloužil. Na vydání rozhodnutí si vzal další čtyři měsíce, tedy do června. „Úřad na ochranu hospodářské soutěže obvykle tyto transakce schvaluje do 30 dnů a pětiměsíční lhůtu používá jen tam, kde vidí možné narušení trhu,“ uvedla tehdy agentura ČTK.

Mladá fronta se chce profilovat

Savov si naopak určitě ponechá časopis Euro. Ten totiž na slavnostním večeru ve Španělském sále minulý čtvrtek uvedl novou verzi svého webu a na něm jako vydavatel dál uvádí Mladou frontu. Tituly E15 a Euro se tím rozpojily, ačkoli od roku 2012 se v rámci Mladé fronty postupně integrovaly do jediné divize.

Vedle toho se Mladá fronta chystá dál vydávat knihy, rozvíjet odborné aktivity zdravotnických titulů divize Medical Services a také „další aktivity v oblasti online projektů, kde bude nabízet produkty pro specializovanou a širokou cílovou skupinu“. 

„Dlouhodobě je na českém mediálním trhu znatelné, že je nutné se profilovat. Vydavatelství Mladá fronta se tak do budoucna bude orientovat na aktivity související především s ekonomickým týdeníkem Euro a novým portálem Euro.cz. Uvedené ekonomické tituly budou doplňovat a rozvíjet další nové produkty, projekty a odborně a společensky zaměřené eventy vznikající pod značkou Euro,“ uvedl David Hurta, generální ředitel Mladá fronta.