Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Deník France Soir přestane vycházet na papíře, bude jen na webu

Zachránit tradiční titul se marně pokusil mladý Francouz ruského původu Alexandr Pugačov.

  • ČTK
  • 16. 10. 2011 11:14

Vedení jednoho z velkých francouzských deníků France Soir v pátek oficiálně oznámilo, že jako první v zemi přestane vycházet jako tiskovina. Už od prosince má být list podle agentury AFP přítomen jen na internetu. Opatření doprovodí propuštění tří čtvrtin zaměstnanců, kteří na to už v pátek reagovali stávkou, takže v sobotu noviny nevyšly.

Vedení listu se k tomuto kroku rozhodlo kvůli malému prodeji výtisků a velkým finančním ztrátám. Ze 140 zaměstnanců by mělo odejít 89 lidí. Webová redakce by měla zajistit práci už jen 32 novinářům. Před sídlem listu se dnes podle AFP shromáždil dav asi 300 lidí, kteří čekali na ortel vedení. Poslední dny papírové podoby deníku hodlají zaměstnanci narušit stávkami.

France Soir, který vznikl na konci druhé světové války, zaměstnával v 60. letech minulého století na 400 novinářů a vycházel v milionech výtisků denně. V listopadu 1970 jeho denní náklad vystoupal na rekordních více než 2,2 milionu výtisků vydání k úmrtí generála Charlese de Gaulla.

V posledních letech měl deník stále větší finanční problémy, až se dostal na pokraj zániku v roce 2009. Tehdy se o jeho záchranu pokusil tehdy pětadvacetiletý naturalizovaný Francouz ruského původu Alexandr Pugačov. Jeho otec Sergej Pugačov vytvořil ohromné jmění za ruského prezidenta Borise Jelcina a údajně má blízko i k jeho nástupci a současnému premiérovi Vladimiru Putinovi.

Mladý Pugačov investoval do francouzského listu desítky milionů eur a přijal plán jeho obnovy, který podle AFP neměl v místním tisku obdoby. Přitáhl zkušené novináře a uskutečnil několikatýdenní reklamní kampaň. Oproti předchozím 22 tisícům výtisků denně vrhl do stánků na 500 tisíc výtisků za 50 centů (zhruba 12 Kč), což byla polovina ceny jeho hlavního konkurenta Le Parisien.

Loňské hospodaření deníku ale skončilo ztrátou 31 milionů eur a Pugačov dal najevo, že již nehodlá list v současné podobě financovat.

Milan Kruml: Proč se dá deník France Soir už jen těžko zachránit