V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Detaily aukce mobilních kmitočtů 4G se oznámí mimo úřad, ve Vysočanech praskla voda

Čekání na podrobnosti státního tendru na mobilní kmitočty čtvrté generace se mění v napínavou story. Tisková konference s oficiálním vyhlášení podmínek ostře sledovaného výběrového řízení se mělo konat dnes v 15 hodin v sídle Českého telekomunikačího úřadu v pražských Vysočanech.

V půl jedenácté dopoledne však mluvčí ČTÚ František Malina avizoval „technické ohrožení“ akce: „Městská část, ve které sídlí i Český telekomunikační úřad, bude až do večera bez vody (technická havárie). Pokouším se sehnat na 15.00 náhradní prostory.“

K možnému přeložení tiskovky na zítřejší 9. hodinu ranní nakonec nedošlo, kolem jedenácté mluvčí Malina informoval, že se akce koná v předem oznámených 15 hodin, jen se přesune do hotelu Imperial v ulici Na Poříčí.

Úřad už předtím - v rozhovoru pro dnešní vydání Eura - pustil jednu ze zásadních informací, totiž že vyvolávací cena mobilních kmitočtů 4G se má blížit 10 miliardám Kč.

Zveřejnění podmínek už úřad odkládal minulý týden, ve středu 14. března ohlásil, že se ze čtvrtka posouvá právě na dnešek. Důvodem podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka bylo „upřesnění rozvojových kritérií, které si vyžádalo ministerstvo průmyslu a obchodu, a také čekání na anglický překlad“.

O co při výběru půjde

ČTÚ chce formou aukce nabídnout kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dále volné frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz. Příděl frekvencí pro jednotlivé žadatele bude omezený.

Hlásit se budou moci nynější operátoři i firmy, které mají zájem vstoupit na tuzemský mobilní trh. To by jim měla umožnit povinnost národního roamingu pro úspěšné uchazeče o frekvence v pásmu 800 MHz. Případný čtvrtý operátor tak bude moci nabízet služby ještě před dobudováním vlastní sítě prostřednictvím sítí současných operátorů.

Povinnost pro majitele vydražených frekvencí učinit velkoobchodní nabídku služeb poskytovaných na nových sítích by pak měla umožnit vstup tzv. virtuálních operátorů, kteří nemají vlastní infrastrukturu.

Podmínky mají obsahovat i tzv. rozvojová kritéria, tedy povinnost vlastníka kmitočtů nejprve pokrýt méně hustě osídlené oblasti před vstupem do větších měst. Do tří let by měl mobilní broadband na základě technologie 4G pokrýt většinu území a být dostupný pro více než 90 procent obyvatel ČR.

Kritika aukce

Navrhované podmínky aukce se ještě před vytvořením jejich finální podoby staly terčem kritiky některých politiků. Kritizoval je například poslanec VV Radim Vysloužil. Senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek zase vyzval předsedu ČTÚ Pavla Dvořáka, aby na hospodářském výboru vysvětlil údajnou nedostatečnou regulaci mobilního trhu v posledních letech.

Aukci a oligopol mobilních operátorů si vybrala za své téma i organizace pod názvem Informační institut. Ta vytvořila studii, podle které je mobilní volání v Česku jedno z nejdražších na světě a Česko naopak zaostává v pokrytí sítěmi 3G. Podle asociace mobilních operátorů i ČTÚ studie obsahuje celou řadu nepřesných, zavádějících či přímo nepravdivých tvrzení.

ČTÚ počítá s výnosem z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v řádu jednotek miliard korun. Pravidelné příjmy státního rozpočtu za využívání frekvencí se mají pohybovat mezi 150 a 250 miliony Kč ročně. Operátoři mají kmitočty získat na 15 let. O vstup do mobilního podnikání již v minulosti projevily zájem například tuzemské firmy Dial Telecom, GTS Czech a UPC. Spekulovalo se rovněž o možné účasti státní České pošty.